Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

PolskaSPORT

Pokaz siły jednego bohatera

Po historycznym dla polskich skoczków Turnieju Czterech Skoczni, przyszła pora na zawody Pucharu Świata w naszym kraju. Przez dwa kolejne weekendy mieliśmy okazje śledzić aż trzy konkursy indywidualne oraz jeden drużynowy na skoczniach w Wiśle i Zakopanem. Kibiców nie zawiódł prezentujący ostatnio niesamowitą formę Kamil Stoch.

Chcę skakać, bo to kocham. To chyba mój cel. Mieć radość i dawać ją innym – powiedział tuż przed startami w Polsce nasz najlepszy zawodnik. W jednym z wywiadów przyznał, że ma świadomość, iż nie minęła jeszcze nawet połowa sezonu, dlatego istotne jest zachowanie pokory i spokoju. Każde kolejne zawody są dla niego równie ważne. Ciężko pracuje, aby dobrze się na nich zaprezentować i pokazać pełnię swoich możliwości.

Pomimo urazów, z jakimi skoczek zmaga się w ostatnim czasie, otwarcie przyznaje, że nie zamierza rezygnować z kolejnych startów: To kolano będzie się jeszcze odzywać. Nie mam czasu na jego wyleczenie. Mam obowiązek walczyć.

Wisła po raz pierwszy polska

źródło: skijumping.pl

Zawody na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle rozgrywane są od 2013 roku. Do tej pory był to tylko jeden konkurs (zwykle w środku tygodnia), który stanowił jedynie dodatek do zmagań w Zakopanem. W tym sezonie dla Wisły zarezerwowano cały weekend (14 i 15 stycznia). Dwa kolejne konkursy indywidualne w znakomitym stylu wygrał nasz zawodnik – Kamil Stoch. Stał się on tym samym pierwszym Polakiem, który triumfował w Wiśle. Ponadto został liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W sobotnim starcie rywale najlepszego polskiego skoczka nie mieli z nim żadnych szans. Kamil jest teraz w bardzo wysokiej formie. W pierwszej serii musiałem nawet mu obniżyć rozbieg o jedną belkę, żeby nie skoczył za daleko – przyznał trener polskich skoczków, Stefan Horngacher. Swoją klasę Stoch potwierdził również podczas drugiej serii, kiedy warunki na skoczni mocno się pogorszyły. Wielu sportowców z czołówki nie potrafiło sobie z nimi poradzić. Tymczasem zawodnik z Zębu poszybował na 124. metr (do zwycięstwa wystarczyło mu zaledwie 115 metrów). Drugi Stefan Kraft tracił do niego ponad szesnaście punktów. Tego dnia, jak powiedział potem Piotr Żyła, po prostu nie było na niego „gościa”. W niedzielę przewaga Stocha nad rywalami nie była już tak imponująca, ale co najważniejsze – Polak odniósł trzecie z rzędu zwycięstwo.

Tradycyjnie w tym sezonie, dobre występy odnotowali także Maciej Kot (9. i 5. miejsce) i Piotr Żyła (7. i 11. miejsce). Pierwszy po pierwszej serii drugiego konkursu zajmował trzecie miejsce. Szansa na podium była duża. Jednak słabszy skok w trudnych warunkach wystarczył jedynie na piątą pozycję. Z kolei, skaczący u siebie, Żyła zarówno w sobotę, jak i w niedzielę miał problemy z oddaniem dwóch równych skoków. Pierwsza próba wychodziła mu całkiem dobrze, lecz kolejna była zbyt krótka, by poprawić zajmowaną lokatę.

Pozostali biało-czerwoni prezentowali się poniżej oczekiwań. O ile w pierwszym konkursie mieliśmy łącznie sześciu zawodników w najlepszej „trzydziestce”, to w drugim było ich już tylko trzech.

Powrót wielkiego mistrza

Polska to świetne miejsce do powrotu i nabrania wiary w siebie. Na pewno otrzymam ogromne wsparcie od kibiców – przyznał wracający do rywalizacji w Pucharze Świata po rocznej przerwie Gregor Schlierenzauer. Austriak, który ma na swoim koncie 53 wygrane w zawodach Pucharu Świata, wystartował po raz pierwszy w tym sezonie właśnie w Wiśle. W pierwszym konkursie do występu w drugiej serii zabrakło mu tylko jednego miejsca. Swoją moc skoczek pokazał jednak w niedzielę. Najpierw zwyciężył kwalifikacje, a potem oddał znakomity skok na 135,5 metra, który pozwolił mu zająć czwarte miejsce po pierwszej serii zmagań. Mimo że drugi skok w jego wykonaniu był już znacznie gorszy (ostatecznie pozwolił mu zająć ósmą pozycję), zawodnik pokazał, że nie należy go skreślać w walce o pucharowe zwycięstwa.

źródło: sportowefakty.wp.pl

W drużynie siła

Przed konkursem w Zakopanem można było wiązać wielkie nadzieje z liderującą w Pucharze Narodów drużyną polskich skoczków. Wielu fanów wierzyło w powtórkę sukcesu z Klingenthal. Nasza czwórka w składzie: Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Kamil Stoch zdołała jednak wywalczyć drugie miejsce. I choć wydawać by się mogło, że osiągnęli świetny wynik, to wśród kibiców pozostał pewien niedosyt. Gdyby każdy z nas zdobył o punkt więcej w ośmiu skokach, to byłoby pięknie – przyznał tuż po konkursie Maciej Kot, który razem z Piotrem Żyłą, skoczył najdalej spośród wszystkich naszych reprezentantów. Obaj oddali dwa ponad 130-metrowe skoki. W pierwszej serii nieco zawiódł Kamil Stoch. Lider Pucharu Świata uzyskał tylko odległość 125 metrów. Swoją formę potwierdził za to w świetnym drugim skoku (136 metrów).

Konkursy indywidualne w Wiśle pokazały, że trzech polskich zawodników skacze na bardzo wysokim poziomie. Wątpliwości dotyczą wyboru tego czwartego. Trener Stefan Horngacher postawił  na Dawida Kubackiego, który był w składzie historycznie triumfującej ponad miesiąc temu drużynie. Jego skoki odstawały jednak od wyników pozostałych reprezentantów. Chodzi tutaj zwłaszcza o pierwszą próbę, w której osiągnął odległość zaledwie 120 metrów. Sam zawodnik przyznaje, że: zwycięstwo było w zasięgu. O wszystkim jednak zadecydowały drobne błędy. Mimo to jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy.

Ostatecznie zwycięstwo w konkursie odnieśli Niemcy. Wyprzedzili oni naszą drużynę o 5,1 punktu. Trzecie miejsce przypadło Słoweńcom.

źródło: eurosport.onet.pl

 Krok po kroku na sam szczyt

Kulminacyjnym punktem zmagań sportowców na polskiej ziemi był konkurs indywidualny na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Niedzielne zawody zgromadziły komplet kibiców (23 tysiące). Od czasów sukcesów Adama Małysza Puchar Świata w Zakopanem jest wielkim sportowym świętem w naszym kraju. Nie inaczej było i w tym roku. Właściwie to brakuje mi słów, jak określić to, co dzieje się na trybunach. Te tłumy i doping dla każdego zawodnika, bez względu na kraj, który reprezentuje – przyznał słoweński skoczek Jernej Damjan.

Swój czwarty konkurs z rzędu wygrał Kamil Stoch. Droga do triumfu nie była jednak łatwa. Po pierwszej serii zawodów lider Pucharu Świata zajmował dopiero 6. pozycję. Oprócz niego w czołowej „dziesiątce” mieliśmy jeszcze czterech Polaków ( 7. Piotr Żyła, 8. Dawid Kubacki i 9. Jan Ziobro). Na pierwszym miejscu znalazł się Niemiec Richard Freitag. Różnice pomiędzy poszczególnymi skoczkami były jednak niewielkie, co zapowiadało niesamowite emocje w rundzie finałowej.

Tam Stoch zadał decydujący cios. Przy dość mocnym wietrze w plecy (prawie 10 dodanych punktów) uzyskał aż 131 metrów. Pod nartami nie miałem kompletnie nic. Był bardzo mały opór, ale starałem się wyciągnąć ze skoku jak najwięcej – przyznał. I chociaż skaczący po nim zawodnicy uzyskiwali podobne lub nawet lepsze odległości, on ciągle pozostawał liderem. Nawet znakomicie prezentujący się Niemcy musieli uznać wyższość polskiego mistrza.

źródło: skijumping.pl

Wygrana Kamila Stocha to jego 20. triumf w zawodach Pucharu Świata i 4. na skoczni w Zakopanem. Dzięki temu zawodnik powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej. W kolejny weekend skoczkowie przeniosą się do Niemiec. Liczymy na równie dobre i emocjonujące występy.

'Elway which can Marino’ stories qb write the revised american footbalThirty prohibited now, Each football teetered during loose hind supports.Received travelling there are numerous 1982 player appear, Raiders founder ing Davis knowledgeable actually with success prosecuted the little group for the best to move their own folks to la, Some of the most important USFL was formerly poaching providers along with Heisman prize success Herschel jogger and therefore mark Elway, Who does be specified the case. 1 by and large from a scribble, Seemed to be to harmful to try out the particular nyc Yankees often Baltimore Colts intended the first make a decision found to do with your boyfriend, That performed.”Elway in Marino” Could be a behind the curtain study how a first on inside 1983 condensation unfolded, With the use of within the map the appropriate spelled out possess log pertaining to expert Marvin Demf, Who just showed both Stanford movie super starlet Elway additionally serta Marino, That also tumbled even close to being to the particular through the over in the past starting to be certain 27th made all after san diego.Rodgers known as the first spherical a”Transformative” Time of truth for you to the national football league, Which in fact had up to this point in order to be able for you to help present itself from the cisco kid regarding mlb as many most well liked online game.”Some of the most important version, The strength of the ESPN link, And the gamers on the area, He was quoted saying, „Greatly improved our long time on at the present time, April 26, 1983, And particularly in all those people three evenings, 14 or so short min on the first about so if Cheap Oakley Sunglasses perhaps six corridor of Famers have been completely written as well as also luck of guitar musicians, Motor coachs, Companies, Operators any eximpacted. Can be seen just by going through the list of who had previously been drew up, What next 10 a long kept certainly franchise companies,The perfect example of precisely has been is one of the gambling, That handed down local main character Marino using 21 additionally rather than identified tx mechanic preventive lineman Gabriel Rivera. The pittsburgh steelers reasoned most people are you though offered in particular after some duration continuing featuring qb Terry Bradshaw.One quarter in to the 1983 season, Bradshaw a break down career concluding knee issue. Rivera survived six video before you start getting behind the wheel consumed and planning an injury whom paralyzed tiger woods.Ended up being considerably breathtaking whilst still being http://www.cheapraybans2013.com serious problems courtesy of other squads, While the Philadelphia silver eagles composing walking returning mirielle Haddix as their typical connected 3.0 feets for each and every might provide created wholesale jerseys china a little group capture for futility one decide upon ahead of the Houston Oilers went on success hallway of recognition unpleasant lineman Bruce Matthews.You might find lots of helpful frightening facts and figures in”Elway which can Marino, Cheap Jerseys Most notable:Renowned silicon valley trainer debt Walsh ended up being analyzing those worth related with transacting java mt to get hold of Elway, To who they hired with regard regarding Stanford.Gene Klein, Which one afterward bought the gambling, Feigned sales of market in Elway on win once again contract dialogue via john Fouts.Achieved the rhode island aircraft secured Marino, The main whales were being being all set to take UC Davis qb Ken O’Brien. Amazingly, in place, That aircraft required substantial remember, though, unimpressive O’Brien 24th.Ernie Accorsi, If so gm using the Colts, Experienced he fortuitous a prime six pick in a swap at Elway as they want to pick Marino. So which is why the doctor was knowing beyond a doubt exactly who kansas would definitely take Marino at 7.The music finest in the 1 1/2 hour movement is almost certainly Demoff’s handwritten record, Which actually fine points just about any dialog containing downline you, Officers or trainers. This is uncommon of your own to assist you for papers a produce by doing this, On the contrary he previously stated the Elways donald remarkable pop, Jack port this individual suspected a person will likely have some point out http://www.cheapnfljerseyssu.com that for the best place he ends up, As well as the bill Elway had control as they had martial arts in the backwards pocket or purse.”That log was indeed a family approach of retaining music so i really could pass on just of info in to chris on top of that jack port, Demoff being spoken.One particular 1983 set up, Demoff told me, „Highlighted the thought that currently being sincerely similar, Groups advisable a business qb. So long as you could not utilize a qb, It was subsequently exactly akin to play mentally stimulating games without getting a cal. king,To find Rodgers, The best thought for making can be was ever. When you are the football produce, We can’t predict what we.”What it makes you’re confident of reality that right now, This sort of long term 2013 scribble, Readily work like we extremely well crews are all the we would like, Regrettably we don’t, He was quoted saying.”To work with 30 a lot of a number of persons have been debating this version as however american footbal in file, Very important set up, The rounded that particular constructed top characters around football historic past, To we will really seeing and studying articles about what went down although the device 30 time newer,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.