źródło: materiały prasowe/Muzeum Józefa Piłsudskiego

Wyślij kartkę Piłsudskiemu!

Depesza, którą sto lat temu podpisał Józef Piłsudski, zakomunikowała światu odrodzenie Państwa Polskiego. Sposobem na upamiętnienie tego wydarzenia jest wysłanie pocztówki w ramach akcji „Mamy Niepodległą!”. Adresatem kartki może być nawet sam Wódz Naczelny.

W nocy z 18 na 19 listopada 1918 r. świat dowiedział się o wskrzeszeniu Państwa Polskiego. Wszystko za sprawą depeszy, którą trzy dni wcześniej podpisał Naczelny Wódz Józef Piłsudski. Dokument, będący manifestem suwerenności i programem odbudowy państwa, wyemitowano z radiostacji działobitni warszawskiej Cytadeli, która została w tym celu odbita. Depesza miała trafić do wiadomości całego świata – jej adresatami byli: prezydent Stanów Zjednoczonych oraz rządy brytyjski, francuski, włoski, japoński i niemiecki oraz rządy wszystkich państw wojujących i neutralnych.

„Polska Deklaracja Niepodległości” stała się tematem przewodnim tegorocznej akcji „Mamy Niepodległą!”. Polega ona na wysyłaniu do bliskich, znajomych, wybranych instytucji, a nawet do samego Józefa Piłsudskiego bezpłatnych pocztówek okolicznościowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akcję od 2013 r. organizuje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wysłanie kartki pod adres tej instytucji spowoduje, że pocztówka „dotrze” do jednego z ojców niepodległej Polski.

Kartki dostępne są w dwóch wersjach: nowoczesna, przeznaczona dla dzieci oraz klasyczna, z treścią „Polskiej  Deklaracji Niepodległości”.

Do 23 listopada w różnych rejonach Polski czynne są specjalnie przygotowane punkty dystrybucji pocztówek. W każdym punkcie znaleźć można nie tylko kartki, ale również treść depeszy zapisaną alfabetem Braille’a. Na Pomorzu można ją odczytać w języku kaszubskim. W Warszawie kartkę niepodległościową można nabyć w następujących miejscach:

  • kawiarnia „Niepodległa. Miejsce spotkań” w Łazienkach Królewskich (wejście od Al. Ujazdowskich przy Ogrodzie Botanicznym UW)
  • punkty Stołecznego Biura Turystyki: Rynek Starego Miasta (nr budynku 19/21/21a), Pałac Kultury i Nauki (pl. Defilad 1, wejście od ul. Emilii Plater), Centrum Praskie Koneser (pl. Konesera 2)

Inne lokalizacje znaleźć można TUTAJ: https://muzeumpilsudski.pl/punkty-dystrybucji-kartek/). Po wypełnieniu życzeniami i zaadresowaniu pocztówek można od razu wrzucić je do skrzynki pocztowej, ponieważ na kartkach są już wydrukowane znaczki pocztowe.

źródło: materiały prasowe/Muzeum Józefa Piłsudskiego

Projekty kartek inspirowane tematyką związaną z depeszą i radiostacją wykonali: Emilia Bojańczyk, Daniel de Latoura i Ireneusz Mitura.

 

Telegram, którym poinformował o istnieniu Państwa Polskiego, brzmiał:

„(…) Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej”.

Swoista Polska Deklaracja Niepodległości to tekst krótki, w którym nie było miejsca na przypadkowe słowa.  Doskonałym przykładem może być posłużenie się sformułowaniem
o „odbudowie” a nie „utworzeniu” Państwa Polskiego. Podkreślenie kontynuacji państwowości sprzed zaborów i samostanowienia Polaków na zasadach demokratycznych było zapowiedzią programu odbudowy Polski. Depesza rozesłana do wiadomości całego świata była również pokrzepiająca dla samych Polaków, którzy wciąż dążyli
do oswobodzenia i scalenia wszystkich regionów. Pierwsza odpowiedź na depeszę brzmiała: „Polski Poznań pozdrawia Warszawę!”.

Akcja społeczna „Mamy Niepodległą!” jest objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Impreza na trasie
Trwają zapisy na Orlen Warsaw Marathon 2016. Już od 20...
„-50 procent!” – Dałbyś się skusić?

Zapytaliśmy młodych ludzi o to, co najczęściej kupują na wyprzedażach...

Sezon na festiwale fotograficzne
Właściwie z sezonem na festiwale fotograficzne jest jak z sezonem...
Cyrk marzeń

Pod koniec grudnia ubiegłego roku do polskich kin trafił musical...