Źródło: oficjalna strona wystawy Body Worlds & The Cycle of Life

Poznaj swoje ciało

Ciało człowieka jest silne i wytrzymałe, jednak kryje się w nim również kruchość oraz złożoność, o czym można się przekonać na wystawie Body Worlds & The Cycle of Life w Pałacu Kultury i Nauki.

Wystawa Body Worlds & The Cycle of Life prezentowana jest już od ponad 20 lat. Jej eksponaty wystawiane są na całym świecie, od 1 grudnia po raz kolejny również w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wygląda i jak zmienia się ludzkie ciało od poczęcia poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość aż po jesień życia, a także, jak układa się w ruchu podczas sprzątania, grania w koszykówkę czy szachy.

Ciała-eksponaty pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W tym miejscu prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji, wynalezionej i opatentowanej przez niemieckiego anatoma doktora Gunthera von Hagensa. Polega na usunięciu z tkanek organizmu m.in. wody oraz tłuszczów, dzięki czemu można zachować jego kształt i kolor.

Źródło: oficjalna strona wystawy Body Worlds & The Cycle of Life

Proces składa się z pięciu etapów. Pierwszy nich polega na zatrzymaniu rozkładu poprzez wprowadzenie do ciała formaliny. Kolejnym krokiem jest odwodnienie i odtłuszczenie. Potem następuje wymiana acetonu na tworzywo sztuczne np. kauczuk silikonowy. W tym celu preparat zanurza się w roztworze wybranego tworzywa w komorze próżniowej. W warunkach próżni aceton zostaje wyssany z preparatu, co pozwala na wniknięcie tworzywa w ciało aż do najmniejszej komórki. Ostatnimi etapami procesu są nadawanie kształtu oraz utwardzanie. Ciało umieszcza się w odpowiedniej pozie, każda struktura anatomiczna jest odpowiednio układana i mocowana za pomocą specjalistycznych łączeń, igieł, zacisków i bloków z pianki. Preparowanie i plastynacja całego ciała wymaga około 1500 godzin pracy i zazwyczaj trwa około roku.

Kiedy: do 28 lutego 2019 roku

Gdzie: Pałac Kultury i Nauki, IV piętro

Ceny biletów:

W tygodniu

normalny – 55 złotych

ulgowy – 45 złotych

W weekend

normalny – 65 złotych

ulgowy – 55 złotych

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Po pierwsze prawda – Peter Henry Emerson
Bezczelny i opryskliwy chirurg. Mistrz gry w billard. Autor powieści...
Festiwal Strefa Ciszy 2018 w Łazienkach Królewskich

W ramach festiwalu od 30 czerwca przez pięć kolejnych weekendów...

Flesz w pigułce
Używanie lampy błyskowej często wydaje się procesem skomplikowanym i nie...
Kartonowa telewizja
Cała Polska zadrżała na myśl o stracie postaci, która odcisnęła...