Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Dziękuję, postojęKULTURAPolskaWYDARZENIA

Otwórz umysł – zrób plakat

„Zrób komuś dzień dobry”, „Nie rozmawiaj z nieznajomymi, bo jeszcze kogoś poznasz” czy „Po co łamać serca, skoro można bariery”  to tylko kilka przykładowych haseł z plakatów Loesje. 3 czerwca, podczas warsztatów kreatywnego pisania, nadarzy się okazja, by zostać twórcą kolejnego z nich.

Loesje to „mityczna” Holenderka, która stała się patronką grupy przyjaciół tworzących teksty na tematy „ważne i ciekawe”. Autorzy zdecydowali się rozpowszechnić swoją działalność, dlatego przenieśli swe hasła na plakaty, które rowieszali w przypadkowych miejscach. Bogata treść ubrana w minimalistyczną formę  czarne litery na białym tle  spotkała się z takim zainteresoweniem, że obecnie niderlandzkie imię jest jednocześnie nazwą międzynarodowej organizacji i sieci grup lokalnych, obecnych w 30 krajach świata. Tworzy je grupa wolnomyślicieli, którzy poprzez plakaty, publikacje i działania w przestrzeni publicznej wyrażają swoje opinie – krytyczne, czasem pełne ironii, czasem zabawne, jednak zawsze mające inspirujące i pozytywne przesłanie. [za: loesje.pl]

Malowane na ścianach budynków, wywieszane na słupach ulicznych. Czasami, idąc chodnikiem, można nawet na nie nadepnąć. Z pozoru żartobliwe
i z przymrużeniem oka, potrafią być bardzo pouczające, nierzadko skłonić do refleksji. Teksty, które trafiają na plakaty podpisywane imieniem Loesje, powstają podczas spotkań warsztatowych promujących wolność wypowiedzi, pobudzających twórcze myślenie i inspirujących do spojrzenia na rzeczywistość krytycznym okiem.

W niedzielę 3 czerwca w godzinach 16-19 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu. W klubokawiarni Jaś i Małgosia (al. Jana Pawła II 57) powstaną finalne brzmienia tekstów. Zredagowane hasła złożą się na serię minimalistycznych plakatów. Uczestnicy będą także pracować nad ich układem graficznym.

 

źródło: loesje.pl

Udział w warsztatach jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń tuż przez warsztatami w kawiarni. W kreatywnej zabawie słowem mogą wziąć udział również osoby, które nie były dotychczas na żadnym zebraniu.