Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

10 polskich akcentów w zagranicznych filmach

Poza pięknymi polskimi pejzażami, które wykorzystywane są w zagranicznych filmach, czy rodowitymi aktorskimi talentami zdarza się, że polskie akcenty pojawiają się także w innych formach. Oto zestawienie dziesięciu filmów, w których znajdują się odniesienia do naszego kraju.

 

Polki są najpiękniejsze

7350-Pol_zartem-700x700

Film o dwóch mężczyznach, którzy by uniknąć nieprzyjemności przebierają się za kobiety, a potem z żeńskim zespołem jadą na południowe wybrzeże by tam koncertować. Obydwoje zwracają uwagę na piękną blondynkę i poczynają zabiegać o jej względy – Sugar Cane grana przez Marilyn Monroe mówi, że zmieniła nazwisko z Kowalczyk oraz, że jest Polką.

Korespondent zagraniczny

131807.1

Film inspirowany powieścią Dana Browna. Chodzi oczywiście o „Anioły i Demony”. Podczas wyborów nowego papieża, na placu Świętego Piotra pojawiają się dziennikarze z wielu krajów. Jedną z transmitujących stacji jest TVN. Wtedy to reporter mówi po polsku o przewadze głosów na rzecz papieża z Europy wschodniej (w przeciwieństwie do innych telewizji, które wskazywały na kandydatów z innych krajów).

Najlepsze wycieczki są do Polski

Mowa o filmie „Truman Show” gdzie główny bohater od urodzenia jest bohaterem telewizyjnego programu, a całe jego życie jest ustawione. Gdy zaczyna się czegoś domyślać, idzie do biura podróży, by wyjechać z miasta. Tam właśnie widzimy polską flagę.

Polaki cebulaki

film change

Tłem filmu jest francuskie święto muzyki w Paryżu. Mowa o filmie Zmiana planów (Le code a change). Główni bohaterowie – Marie-Laurence i jej mąż Piotr zapraszają na przyjęcie swoich znajomych. Polski akcent jest już na początku filmu, podczas przygotowania jednej z potraw: Nie za dużo cebuli, tylko Polacy ją trawią. Oraz chwilę później podczas rozmowy o przyjęciu.

– Jeśli zrobił bigos, w domu śmierdzi.
– Co to jest?
– Polska potrawa. Gotuje się 3 dni i 3 dni się odbija.

Żarciki Woodego Allena

284613.1

Przykładem żartów o Polakach w twórczości Woodego Allena jest film „Drobne cwaniaczki”. Opowiada on o grupie niezbyt inteligentnych facetów, którzy chcą włamać się do banku przez podkop w sąsiadującej z nim cukierni. Przez przypadek cukiernia odnosi sukces i złodziejskie małżeństwo staje się bogate. Podczas spotkania towarzyskiego dla klasy wyższej główny bohater opowiada kawał o Polakach. A raczej tylko zaczyna, słowami: To teraz opowiem o dwóch Polakach jadących do pracy.

Jak nazwać męskie przyrodzenie?

472378.1

„Cztery pokoje” to film o boyu hotelowym, pracującym w Sylwestra. Trafia do czterech różnych pokoi, gdzie zastaje pewne sytuacje, którym musi zaradzić. W jednym z nich zastaje parę, która kłóci się między sobą o zdradę lub jej brak. Jest to gra, w którą wciągnięty zostaje główny bohater. Właśnie w tym pokoju możemy usłyszeć polskie słowo „kiełbasa”, którym nazwane zostaje przyrodzenie głównego bohatera, razem z wiązanką innych określeń.

Polska groźba brzmi lepiej

523178.1

Mowa tu o filmie „Alex sam w domu”, będącym trzecim filmem tej serii. Jak można się spodziewać, chłopiec zostaje sam w domu, jednak nawiedzają go niebezpieczne zbiry, które chcą go okraść. W trzeciej części chodzi o dysk. Sprytny Alex wymyśla sieć pułapek, jednak ostatecznie dochodzi do konfrontacji ze złodziejem, który mówi: „Rozgniotę cię jak karalucha! Gdzie jest dysk?”

Modlitwa

425233.1

Film o aniele, który zakochał się w kobiecie. Chodzi o film „Miasto Aniołów”. Gdy młodej lekarce umiera pacjent, zaczyna wątpić w to, co robi. Wówczas zaczyna obserwować ją anioł pacjenta, który by móc być z nią, postanawia „umrzeć”. Aby to zrobić skacze z wieżowca, w tle słychać chóralną pieśń oraz odmawianą modlitwę „Zdrowaś Maryjo”.

Polaczek

122351.1

Historia o samotnym mężczyźnie, weteranie wojennym. Jest człowiekiem konserwatywnym, ma też poglądy rasistowskie, które zostają wystawione na próbę, gdy obok wprowadzają się Azjaci. Mowa oczywiście o „Gran Torino”. Główny bohater przedstawia się jako Walt Kowalski i w filmie wielokrotnie ktoś stara się mu dokuczyć, nazywając go Polaczkiem.

Za co nas cenią za granicą

2hpktkpTURBXy84OGNlYjUxY2NjZmRkM2I5ZjI2MDRmNGVlY2E1ZmU4ZS5qcGeSlQMAzQHUzQ3qzQfTkwXNAyDNAcI

Film przedstawia człowieka przed czterdziestką, który dowiaduje się, że jego ojciec jest gejem. „Debiutanci” to jednak przede wszystkim opowieść o młodzieńczej miłości głównego bohatera, niemal niemożliwej w tym wieku. Podczas kolacji w mieszkaniu na ścianie wisi plakat filmu „Siedem razy kobieta” autorstwa Andrzeja Krajewskiego. Polska szkoła plakatu była doceniana za granicą i sam reżyser mówi, że wprowadził je do filmu, ponieważ uważa, że są świetne.