20190512_191130

Tu lecą w kulki

Dworzec Warszawa Zachodnia. Kolejny  przystanek – Pinball Station. Warto, aby postój był dłuższy. Dobra zabawa i chwila nostalgii to nie jedyne, co wyniesiemy z Muzeum Flipperów. Miejsce z duszą lat 90. pozwala na nowo odkryć magię gier retro.

Interaktywne Muzeum Flipperów to połączenie idei salonu gier z muzeum. Zwiedzający z jednej strony mogą pobijać rekordy na kultowym flipperze „Revenge from Mars” z 1999 r., a z drugiej strony mają okazję poznać od podszewki bogatą historię maszyn typu pinball.

Retro Terminator

Klasyczne flippery, czyli mechaniczno-elektroniczne automaty do gry, zajmują parter budynku. Kolekcja liczy ponad 60 maszyn, które są ustawione od najstarszych do najnowszych. Najliczniejszy zbiór stanowią te z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Perełką wśród flipperów jest ich drewniany prekursor – gra typu bagatelle z 1938 r. Nie jest wyposażona w charakterystyczne „łapki” do obijania kulki, a jedynie w sprężynowy napęd do wyrzucenia ją w pole gry. Muzeum oferuje godzinny instruktaż o historii i zasadach działania tych kultowych maszyn do gier. Przewodnik wyspecjalizowany we flipperach pokazuje wnętrze urządzenia i uczy podstawowych trików.

Mniejsze drugie piętro jest poświęcone elektronicznym grom arcade, czyli automatom do gier wideo. Zarówno producenci gier arcade, jak i flipperów opierali motywy przewodnie maszyn na popularnych serialach i filmach takich jak Terminator, The Adams Falily, czy Star Trek. Wśród automatów do gier na uwagę zasługuje kultowy Pac-Man.

High score

Warszawskie Flipper Museum ma tylko jednego konkurenta w Polsce. Analogiczna placówka znajduje się w Krakowie. Oba salony cieszą się sporą popularnością w swoich regionach, ale według Adama Koseły – pracownika Pinball Station – nie ma pomiędzy nimi rywalizacji. Jest raczej współpraca na ogólnopolskich turniejach np. Polish Pinball Championship oraz festiwalach retro np. Pixel Heaven. O ile podczas tych drugich maszyny są zwykle dodatkową atrakcją, o tyle rozgrywki ligowe koncentrują się na rywalizacji (również drużynowej) zawodników. Po przejściu eliminacji krajowej mają szansę na udział w Mistrzostwach Świata. Podczas tegorocznego finału w Mediolanie Polskę reprezentowało dwóch zawodników.

Pinball Station zajmuje drugie miejsce w katalogu najlepszych atrakcji wg. portalu Tripadvisor w Warszawie i cieszy się sporą popularnością od momentu założenia w 2017 r. Mimo to, lokal nie jest zatłoczony oraz, co ważne, nie ma charakteru kasyna. Przeszklone drzwi i balkon dają szansę oderwania się od gry, a przede wszystkim śledzenia upływającego czasu. Bilet wstępu w formie opaski uprawnia do swobodnego wstępu bez dodatkowych opłat do godz. 22.  Ponadto zwiedzający nie potrzebują żetonów do uruchomienia maszyn, ponieważ wszystkie flippery są ustawione na „free play”.

Miejsce: Pinball Station, ul. Kolejowa 8A

Godziny wstępu: od 13 do 22

Bilety: 35 PLN studencki, 40 PLN normalny, z przewodnikiem 70 PLN za 1 os.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Koncert w dziesiąte urodziny Radia Kampus

Radio Kampus, studenckie radio działające przy Uniwersytecie Warszawskim, jak co...

Odciąć pępowinę
Gdy po raz pierwszy słuchasz Band Of Skulls doznajesz rozdwojenia...
AfryKamera: Odyseja afrykańska
Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim filmy o Czarnym Lądzie,...
Celebryci bez pudru, czyli debata na UW
Piękni, bogaci i charyzmatyczni. Kochani i znienawidzeni. Znani z tego,...