Konflikt w fotografii

14 maja rozpocznie się Miesiąc Fotografii w Krakowie. To jeden z najważniejszych festiwali kulturalnych organizowanych co roku w Polsce. Program Miesiąca Fotografii składa się z szeregu wystaw, warsztatów oraz konkursu fotograficznego, w którym bierze udział około stu młodych artystów z całego świata.

 

Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest konflikt. Organizatorom konkursu nie chodzi tylko o starcia zbrojne, czy polityczne potyczki, lecz o szeroko rozumiane konflikty interpersonalne, oraz subtelne rozterki zachodzące w sercu i umyśle człowieka.

Joanna Piotrowska należy do artystów, których wystawy będzie można oglądać przy okazji festiwalu. Tematem cyklu czarnobiałych zdjęć pt.”Frowst” (zaduch, stęchlizna) jest rodzina. Obraz obejmujących się, całujących i spoglądających na siebie szczęśliwych krewnych jest tylko pozorem. Odbiorca poddając fotografie analizie zauważa, że gesty są nieczułe, uśmiechy nieszczere, a spojrzenia puste, wyprane z emocji lub pełne nienawiści.

 

www.photomonth.com

Kolejnym artystą, który w niestandardowy sposób ujmuje temat konfliktu jest Paweł Szypulski. Jego wystawa „Ciało obce” składa się z różnego rodzaju fotografii różnych autorów, które łączy specyficzny rodzaj przedstawiania kobiet. Inspiracją dla artysty była dziewczyna przywieziona z afrykańskiej kolonii, wykorzystywana jako obwoźna atrakcja erotyczna, z powodu niestandardowo dużych wymiarów swoich pośladków. Dziewczyna zmarła z wycieńczenia w paryskich slumsach nie dożywając trzydziestki. Szypulski przedstawia obnażony wizerunek uprzedmiotowionej kobiety wszechobecny w przestrzeni społeczno-kulturalnej.

 

pdf 1.jpgwww.photomonth.com

Zhang Dali jest chińskim artystą, który w swojej wystawie „Inny Świat” prezentuje techniki stosowane w przerabianiu fotografii. W maotańskich Chinach wykorzystywano podstawowe techniki manipulacji fotograficznej, w celach propagandowych. Wycinano nie wygodne postaci lub wklejano te pożądane, wyszczuplano i wydłużano oraz retuszowano przywódców politycznych, aby podkreślić ich prestiż. Zhang Dali dociera do oryginalnych fotografii, zestawiając je z przerobionymi kopiami.

 

pdf3.jpgwww.photomonth.com

Wydaje się, że ujęcie konfliktu jako obrazu kłótni, czy fotografii z frontu to już za mało. 

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy konflikt między tym, co wartościowe i pełne nienawiści. Między tym co piękne, a tym, co uprzedmiotowione i zhańbione. Między tym, co potężne, a tak naprawdę żałośnie małe i nieprawdziwe.

 

Dokładny program Miesiąca Fotografii wraz z opisem pozostałych wystaw dostępny jest na stronie internetowej www.photomonth.com

Szybkie prezentacje Flaszki 8.1 i 8.2
To już ósma edycja wydarzenia cyklicznie organizowanego przez środowiska kół...
Największa wystawa fotograficzna na świecie
Na ulicach polskich miast można było obejrzeć niezwykłą wystawę fotograficzną...
„Król” Twardocha na deskach Teatru Polskiego

18 maja odbyła się premiera spektaklu Król, będącego teatralną adaptacją...

W Nowy Rok bez fajerwerków

W Warszawie nie będzie pokazu sztucznych ogni ani na miejskim...