Muzeum Narodowe View

Wirtualny spacer po jednym z największych i najbardziej prestiżowych muzeów w Polsce jeszcze niedawno wydawał się niemożliwy. Ale już wkrótce Muzeum Narodowe w Warszawie udostępni swoje eksponaty dla internautów. 

Będzie to możliwe dziĘki Google Street View w ramach projektu Museum View. Dostępne będą Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej oraz Galeria Sztuki XIX wieku. Zdjęcia wykonano kilka miesięcy temu przy użyciu wózka Trolley i już w pierwszej połowie następnego roku będziemy mogli w Internecie obejrzeć okazy Muzeum. Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska ocenia, że uczestnictwo w tym projekcie wpłynie pozytywnie na liczbę gości placówki, ponieważ zainteresowani wystawami będą chcieli zobaczyć je na żywo.

 

1.jpgŹrodło: Muzeum Narodowe

Internauci będą mogli zapoznać się w sumie z 983 obiektami muzealnymi, w tym z ponad 600 w nowootwartej Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Prezentowane są w niej bogactwa cywilizacji nubijskiej, która istniała około 1500 lat temu na obszarze dzisiejszego Sudanu. Eksponaty pochodzą z odkrytego niedawno kościoła w nubijskim mieście Faras, gdzie odnaleziono bardzo dobrze zachowane przedmioty sakralne.

W Galerii Sztuki Średniowiecznej są dostępne eksponaty znalezione na terenach współczesnej Polski, ale pochodzące głównie z okresu późnego średniowieczaiecza. Podczas wirtualnego spaceru będzie można obejrzeć około setki eksponatów, głównie religijnych, takich jak ołtarze, sprzęty liturgiczne czy obrazy. Galeria Sztuki XIX wieku prezentuje dzieła malarzy i rzeźbiarzy z tego okresu, zarówno polskich, jak i europejskich. W Internecie znajdzie się niecałe 300 dzieł z tej wystawy.

Poza tymi galeriami w usłudze udostępniony zostanie także ogromny obraz „Widok Warszawy z Tarasu Zamku Królewskiego” autorstwa Canaletta, w rozdzielczości 1 gigapiksel.

Usługa Museum View jest częścią większego projektu Google Art, funkcjonującego w ramach platformy Google Culture Institute. Pozwala ona na udostępnianie sztuki w Internecie. Muzeum Narodowe w Warszawie jest drugim w Polsce, po Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, które weźmie udział w tym projekcie.

Erwin Olaf i jego przypomnienie o śmierci
Royal Blood to spojrzenie wstecz na postacie władców, którzy zapisali...
Z prezerwatywą na EURO 2012

„Zrób wszystko, by HIV/AIDS nie był Twoim problemem. FAIR PLAY....

Kino pod chmurką
Dwa weekendy, dwa miejsca, dwie formy sztuki: muzyka i film,...
Mamed Khalidov w reklamie energetyka
Słynny nokaut zawodnika MMA pojawił się w spocie reklamowym napoju...