Nowe oblicze polskiego aktu

Akt w nowej postaci, kontrowersyjne ujęcia i szokujący styl autorów zdjęć, tak w skrócie można przedstawić album fotograficzny New Polish Nude Photography, wydany przez oficynę Negoist. Jest to młode wydawnictwo promujące najnowszą sztukę polską i zagraniczną na całym świecie.


okladka new polish nude.jpgOkładka „New polish nude photography”


Album „New Polish Nude Photography” jest prezentacją 100 zdjęć, wykonanych przez 26 polskich fotografów w ostatnich pięciu latach. Projekt ma służyć promocji nowej generacji polskich fotografów działających w szeroko rozumianym obszarze aktu artystycznego, jak i „anty-aktu”. Dużą zaletą albumu jest olbrzymia różnorodność prac – od kiczu, antyaktu, po fotograficzny camp.

Akty nie zachwycają formą, fakturą, za to szokują i zaskakują bezpośredniością. Album pokazuje całkiem nowy nurt w polskiej fotografii aktu, daleki od bardzo popularnych zdjęć Wacława Wantucha.
Zdjęcie z okładki jest autorstwa artysty przedstawiającego się exiff. Jego prace można znaleźć pod tym pseudonimem na digart.pl. Również galeria Abnormals Gallery w Berlinie wystawia jego projekty. Zdjęcia jego autorstwa bardzo szybko zapadają w pamięć. Szokują kreacją. Samoistnie nasuwa się pytanie: czy to jest akt?

Akt zawsze uchodził za pokaz piękna ludzkiego ciała. Teraz to się zmienia – młodzi twórcy pokazują odrzucające obrazy ciała i brutalną kreację rzeczywistości z udziałem ludzkiego ciała. To jest jedna z definicji aktu w tym albumie. Znajdują się tam również typowe akty, przykładem może być naga kobieta na piasku w stylu „Playboya”. Jednak to wyjątek, większość fotografii to zdjęcia z obszaru anty–aktu lub aktu artystycznego.

Jest to album przełomowy w polskiej fotografii aktu. Pokazuje, jak bardzo zmienia się definiowanie tej dziedziny fotografii.

 

The New Polish Photography

wydawnictwo nEgoist

Poznań, 2009

 

Porządek panuje w Iraku
Amerykanie przystępując do wojny w Zatoce Perskiej wierzyli, że mają...
Rektorze, odwagi!
Uniwersytet jest jak McDonald’s, a dla nowych władz uczelni najważniejsza...
Google – biznes, a moralność

Książka Richarda L. Brandta „Potęga Google’a” to książka zadziwiająca i...

Naukowo w kinie

Skąd w XXI wieku epidemie, jak będziemy podróżować w przyszłości...