media

Odszedł pierwszy laureat Super Wiktora

Choć większość młodych ludzi może już nie kojarzyć jego twarzy, na pewno wszyscy znają jego głos. W nocy, 22 kwietnia, zmarł legendarny prezenter Telewizji Polskiej – Jan Suzin

Wieloletni lektor i prezenter TVP zmarł w wieku 82 lat w warszawskim szpitalu po długiej, ciężkiej chorobie. W historii polskiej telewizji zapisał się jako jeden z pierwszych (obok Eugeniusza Pacha) lektorów TVP, był również prezenterem Dziennika Telewizyjnego. Wystąpił w pierwszym emitowanym pragramie Telewizji Polskiej. Grał także w polskich filmach ( Nie lubię poniedziałku”, Brunet wieczorową porą”,  Tulipan”), najczęściej samego siebie. Jako lektor czytał teksty filmów (głównie westernów) i programów popularnonaukowych. W 1992 roku został laureatem, przyznanej wtedy po raz pierwszy, przez Polską Akademię Telewizyjną, nagrody Super Wiktora. W pamięci widzów zapisał się jego charakterystyczny głos, nienaganne maniery i profesjonalizm. Jan Suzin przepracował w telewizji ponad 40 lat.