pope-5678520_1920

Nie żyje papież Franciszek

Katolicy kończą obchody Wielkanocy smutną wiadomością. Watykan pogrążony jest w żałobie po śmierci papieża Franciszka, który zmarł w wieku 88 lat. Ojciec Święty odszedł w spokoju w Domu Świętej Marty, miejscu, które uczynił swoim domem po wyborze na papieża w 2013 roku. Informację o jego śmierci potwierdziło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w oficjalnym komunikacie, który natychmiast obiegł cały świat.

Papież Franciszek, urodzony jako Jorge Mario Bergoglio w Buenos Aires, był pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej oraz pierwszym jezuitą na tym stanowisku. Jego pontyfikat zapisał się w historii jako czas otwartości, dialogu i reform. Od początku swojej posługi stawiał na prostotę, solidarność z ubogimi i potrzebującymi oraz głęboki szacunek dla godności każdego człowieka.

Franciszek był również papieżem czasów kryzysów – od skandali wewnątrz Kościoła, przez pandemię COVID-19, po trwające konflikty zbrojne i zmiany klimatyczne. W swoich licznych przemówieniach apelował o pokój, troskę o środowisko i wspólną odpowiedzialność za przyszłość ludzkości. Encykliki takie jak Laudato si’ i Fratelli tutti stały się manifestami jego nauczania.

Pomimo pogarszającego się zdrowia w ostatnich latach, Franciszek do końca pełnił swoją posługę z oddaniem. Zrezygnował z wielu tradycyjnych przywilejów, często podróżował i spotykał się z wiernymi, także tymi na peryferiach – zarówno geograficznych, jak i społecznych.

Watykan ogłosił dziewięciodniową żałobę (novemdiales), która poprzedzi uroczystości pogrzebowe. Szczegóły ceremonii mają zostać podane w najbliższym czasie. Przewiduje się, że do Rzymu przybędą głowy państw, duchowni, wierni i przedstawiciele różnych religii z całego świata, by pożegnać Franciszka.

Po śmierci papieża rozpoczyna się proces wyboru jego następcy. Nowy papież zostanie wybrany podczas konklawe – tajnego zgromadzenia kardynałów, którzy mają mniej niż 80 lat. Spotykają się oni w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbywają serię głosowań aż do momentu, gdy jeden z kandydatów uzyska kwalifikowaną większość. Gdy wybór zostanie dokonany, z komina kaplicy unosi się biały dym – znak, że Kościół ma nowego papieża. Wkrótce potem nowo wybrany Ojciec Święty ukazuje się wiernym z balkonu Bazyliki św. Piotra, wypowiadając tradycyjne słowa: Habemus Papam.

Dla milionów ludzi na świecie papież Franciszek pozostanie symbolem współczesnego chrześcijaństwa – otwartego, współczującego i świadomego wyzwań XXI wieku.

fot.pixabay

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Dostęp do 42 serwisów internetowych
Do 15 marca 2013 r. studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego...
Świadome ciało

Ciągły stres oraz zmęczenie to problemy, które dotykają coraz więcej...

Samopoczucie psychiczne pracowników pogarsza się

Mimo rosnących nakładów na inicjatywy mające poprawić dobrostan pracowników, ich...

Ku pamięci Kapuścińskiemu
W piątą rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego Warszawa nie da o...