książkaKULTURAMedia

Przyznano nagrodę „Nike” 2024

Literacka Nagroda Nike to jedno z najbardziej prestiżowych polskich wyróżnień literackich. Przyznawana jest co roku za najlepszą książkę napisaną w języku polskim. Nagroda może zostać przyznana w szerokim zakresie gatunków literackich – za powieść, zbiór opowiadań, poezję, esej czy reportaż. Głównym kryterium oceny są walory literackie dzieła. Wybór najlepszej książki odbywa się w kilku etapach – najpierw wyłaniana jest lista nominowanych pozycji, następnie skracana do finałowej siódemki, z której wybierany jest zwycięzca.

W tegorocznej edycji wśród siedmiu książek-finalistek znalazły się w tym roku powieść, esej, reportaż, autobiografia, książka prozatorska oraz dwa tomy poezji. Gala wręczenia nagrody odbywa się od wielu lat w gmachu Biblioteki naszego Uniwersytetu Warszawskiego – nie inaczej było również w tym roku. Tegoroczną laureatką Nike została Urszula Kozioł za tom poezji „Raptularz”. 93-letnia zwyciężczyni pokonała m.in. Michała Witkowskiego czy Marzannę B. Kielar. W przeszłości Kozioł była czterokrotnie nominowana do nagrody – dopiero za piątym razem udało się jej wygrać. Tegoroczna laureatka otrzymała statuetkę według projektu Gustawa Zemły oraz 100 tys. złotych. Jednakże Laureatem Nagrody Nike Czytelników został Michał Witkowski za książkę „Wiara. Autobiografia”.