media

Chomikuj.pl pozywa Polską Izbę Książki

CHOMIK.jpgChomikuj.plWłaściciel popularnego portalu hostingowego pozwał PIK za nazywanie go „pirackim serwisem”.

Polska Izba Książki od dawna jest w konflikcie z cypryjską firmą FS File Solutions Ltd., właścicielem Chomikuj.pl. Zrzeszeni w niej wydawcy zarzucają jej naruszanie prawa autorskiego. Internuaci mogą bowiem znaleźć na „Chomiku” ich książki. Pobieranie większych plików z serwisu wymaga rejestracji oraz opłaty.

Piotr Hałasiewicz, rzecznik serwisu, zapewnia jednak, że ich działalność jest w pełni zgodna z prawem. Nielegalne rozpowszechnianie chronionych utworów jest zakazane przez regulamin. Każdy uprawniony może zgłosić naruszenie, klikając odpowiedni link na profilu rzekomego naruszyciela. Chomikuj.pl dodatkowo daje wydawcom możliwość prewencyjnego chronienia swoich utworów, a nawet ich sprzedaży za pośrednictwem serwisu. Prawo natomiast nie nakłada na dostawcę usług w internecie obowiązku monitorowania w swoich zasobach nielegalnie udostępnionych plików. Według Hałasiewicza w ciągu ostatnich dwóch lat serwis usunął 13,5 mln plików na podstawie 18 tys. zgłoszeń.

Według Włodzimierza Albina, prezesa Polskiej Izby Książki, Chomikuj.pl nadużywa prawa, zarabiając na treściach nielegalnie rozpowszechnianych przez użytkowników. W jego ocenie to nie jest serwis hostingowy, gdyż w takich płaci się za pojemność wirtualnego dysku, a w Chomikuj.pl płaci się za pobierane dane.

Źródła: Wirtualnemedia.pl