"Into the Wild" Szymona Szcześniaka w Leica Gallery Warszawa

Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii Szymona Szcześniaka pt. „Into the Wild”. Zdjęcia z cyklu „Into the Wild” są zapisem podróży przez Kalifornię, którą artysta odbył w 2011 roku. Przedstawiają ludzi i miejsca, w których żyją. Wernisaż odbędzie się we czwartek 5 stycznia i połączony będzie z promocją kalendarza „Szymon Szcześniak – Leica 2012”. Wystawa potrwa do 6 lutego 2012.

SZYMON_SZCZESNIAK_Into_the_Wild_2_-_Leica_Gallery.jpgInto the Wild /fot. Szymon Szcześniak

Podróż tylko częściowo zaspokoiła marzenie artysty – pragnienie powrotu na łono natury. Mając „w głowie” zdjęcia krajobrazów Jean Loup Sieffa, pożyczył samochód i skierował się na pustkowia, do Doliny Śmierci. To było jak daleka podróż w odwiedziny u starych znajomych, których od dawna się nie widziało. Godziny jazdy po pustkowiu wprowadzają w pewnego rodzaju trans, który oczyszcza umysł i wyostrza wszystkie zmysły. Ten nastrój jest bardzo odczuwalny w fotografiach, pełnych skrajnych uczuć towarzyszących artyście w podróży – dojmującej samotności na przemian z olbrzymim zachwytem przyrodą i ludźmi. Zdjęcia powstały w miejscowościach: Bombay Beach, Salton Sea, Niland, Death Valley, Ballarat, Slab City i Joshua Tree.

W oślepiającym świetle wschodzącego słońca pustyni rozpadająca się architektura przypomina tu scenografię filmową. Bez elektryczności, wody i innych udogodnień, kilka domów letniskowych i przyczep kempingowych. Skupisko ludzi, którzy z rożnych przyczyn znaleźli się w tym samym miejscu – uciekając przed przeszłością, cywilizacją, prawem, swoimi demonami i systemem. Czas tu nie istnieje, a o przyszłości się nie mówi.

Into the Wild /fot. Szymon Szcześniak

Jest to bardzo osobisty projekt, o którym autor mówi:
„Czuję absolutne uwielbienie i ogromny szacunek dla tych facetów. Każdy z nich opowiedział mi jakąś historię. Stając przed obiektywem mojej Leiki podarował mi cząstkę siebie. Jestem im za to ogromnie wdzięczny. Mam nadzieję, że ślad tej więzi pomiędzy fotografem i bohaterem fotografii pozostał na moich kadrach.”

Szymon Szcześniak

Urodzony w 1975 roku, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie w 2004 r., wykładowca Akademii Fotografii, specjalizuje się w fotografii portretowej. Współpracuje z takimi pismami jak „Viva”, „Playboy”, „Zwierciadło”, „Gala”, „Twój Styl”, „Przekrój”, „Pani”; dla których sportretował znanych ludzi. Wystawiał m.in. w Port Autonome Gallery, Paryż (2004), OBOK Galeria ZPAF, Warszawa (2006), Yours Gallery, Warszawa (2007), Galeria MELON, Warszawa (2009).

Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce.

Partnerzy wystawy: Artinfo.pl, Digital Camera Polska, Finelife.pl, Fotografiakolekcjonerska.pl, Fotopolis.pl, Maleman, Zwierciadlo.pl, 6x7Art.

Wernisaż będzie okazją do zdobycia kalendarza z autografem artysty.

Szymon Szcześniak „Into the Wild”

Wernisaż 05.01.2012 godz. 19.00

Wystawa trwa do 06.02.2012