Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Fotograf Magnum w Polsce

Mówi, że im jest starszy, tym podchodzi z aparatem coraz bliżej. Bruce Gilden, gwiazda fotoreportażu, odwiedzi w styczniu Warszawę. 

 

W styczniu do stolicy zjadą prawdziwi mistrzowie fotografii ulicznej i reportażu. Spotkania i warsztaty z nimi organizuje Fundacja.DOC, w ramach wystawy „Street Photography Now”. Gratką dla fanów streetu jest spotkanie z Brucem Gildenem, światowej sławy fotografem reporterskim i dokumentalnym, przedstawicielem kultowej agencji fotograficznej Magnum. 

Sam o sobie mówi, że sławę przyniosły mu zdjęcia robione z bardzo bliska. Im staje się starszy, tym bliżej podchodzi. Jego drapieżne dokumenty, pełne dynamicznych, kontrastowych zdjęć, oprócz czysto wizualnych zalet, poruszają też tematy trudne (nie tylko z psychologicznego punktu widzenia, ale także pod względem realizacji). To właśnie Gilden dotarł do japońskich przestępców i gangsterów – Yakuzy. Fotografował ich praktycznie w każdej sytuacji – od konfliktowych starć, po wypady do sushi baru. Fotograf z lubością obserwuje człowieka i jego groteskowe zachowania. Tak jak w cyklu „Coney Island”, gdzie bez najmniejszych skrupułów fotografuje ludzi na plaży, przedstawiając ich w karykaturalny sposób. Pokazuje ciała stare, wątłe albo nieludzko otyłe. Jednak fotografie mają pozytywny wydźwięk, demaskują  w pobłażliwy sposób ludzką niedoskonałość, mówiąc, że trzeba się z nią pogodzić. 

 

BruceGildenNYC7352mnfot. Bruce Gilden – JAPAN.
Asakusa. 1998. 

Dokładne informacje na temat spotkań i warsztatów na stronie Fundacji.DOC:  http://fundacjadoc.org/aktualnosci/

„Street Photography Now”

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

ul. Marszałkowska 3/5

7.01 (18:00) – Mimi Mollica

13.01 (18:00) – Bruce Gilden