ARCHIWUMFilmKULTURAPolecamyPolskaWYDARZENIA

Sherlock Holmes w niemym kinie

Na widowni szmer podniecenia, sala cichnie. Dyrygent porusza batutą – seans się rozpoczyna. Na ekranie Sherlock Holmes tropi psa – widmo, lecz widownia nie usłyszy ani sarkastycznej riposty Watsona, ani szczekania.

„Pies Baskerville’ów” w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 roku otworzy 16. edycję Święta Niemego Kina. Festiwal organizowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA) przeniesie widzów w czasy Charliego Chaplina i Arthura Conana Doyla. – Chcemy pokazać, na jakie sposoby kino nieme pokazywało postać Sherlocka Holmesa. Od poważnych ekranizacji, na pastiszach kończąc – mówi Katarzyna Wajda, filmografka FINY.

Od czwartku 4 kwietnia do niedzieli w salach kina Iluzjon rozbrzmiewać będzie akompaniament do każdego filmu niemego. Ścieżkę filmową tworzyć będą na żywo zarówno zespoły jazzowe, np. Diomede, jak i specjalizujący się w psychodelicznym rocku ARRM.

Oprócz filmów w Iluzjonie na fanów Sherlocka czekają bezpłatne warsztaty i prelekcje w siedzibie FINY. W planach m.in. panel dyskusyjny „Prywatne życie Sherlocka Holmesa“ z udziałem członków polskiego konwentu Sherlockcon oraz pokaz technik kryminalistycznych.

Miejsce: seanse – kino Iluzjon (Ludwika Narbutta 50A), warsztaty – siedziba FINY (Wałbrzyska 3/5)
Data: 4-7 kwietnia
Bilety:http://www.fn.org.pl/pl/page/1039/bilety.html (seanse), na warsztaty wstęp bezpłatny bez rezerwacji