Dziękuję, postojęKULTURAWYDARZENIA

Łazienki Królewskie jako samurajska arena

Błyszczące w słońcu miecze, pobrzękujące zbroje, dzielni wojownicy i dźwięki japońskiego shamisenu sprawią, że Łazienki Królewskie zyskają na jeden dzień azjatycki klimat. W sobotę, 2 czerwca, samurajowie kenjutsu z Natchnionej Szkoły Walki w Katori zaprezentują swe niebanalne umiejętności.

Klasyczna japońska sztuka walki mieczem zwana kenjutsu cieszyła się szczególnym uznaniem rycerzy Dalekiego Wschodu. Miecz był bowiem dla nich wyjątkowym rodzajem broni, uważanym za „duszę samuraja”. Uczniowie jednej z najstarszych azjatyckich szkół wojennych, specjalizującej się w walkach z użyciem miecza  Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu — zademonstrują samurajskie pojedynki.

Uczestnicy pokazu, poza efektownymi układami władania mieczem, poznają ciekawostki na temat zbroi i wyposażenia samurajów. Tłem dla wydarzeń na polu walki będą dźwięki historycznego japońskiego instrumentu strunowego — shamisen  na którym zagra Masato Yokoe, muzyk koncertujący na całym świecie.

tradycyjny japoński instrument – shamisen, źródło: japantimes.co.jp

Dodatkowo zainteresowani będą mogli podziwiać orientalne drzeworyty na wystawie „ONNA. Piękno, siła, ekstaza”.

Pokaz rozpocznie się o godzinie 12 na dziedzińcu wewnętrznym Podchorążówki (wejście od strony placu przed Pałacem Myślewickim). Obowiązuje bilet na wystawę:  10 zł — normalny, 5 zł — ulgowy. Uprawnia on do obejrzenia pokazu walk, indywidualnego zwiedzania ekspozycji oraz podziwiania wystawy w towarzystwie przewodnika.