Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Terroryści kontra CIA

TVP rozpoczęła niedawno emisję pierwszego sezonu serialu „Homeland”. Kilka dni później odpowiadająca za produkcję stacja ShowTime zorganizowała przedpremierowy pokaz pierwszego odcinka trzeciego sezonu. Serial, opowiadający o zmaganiach amerykańskich służb wywiadowczych z islamskimi terrorystami, zdobył liczne Nagrody Emmy i Złote Globy.

homeland2.jpgfot. materiały prasowe

Główną bohaterką jest Carrie Mathison (grana przez Claire Danes), błyskotliwa agentka CIA, cierpiąca na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Schorzenie to powoduje częste wahania nastrojów od manii do depresji. Carrie dostrzega i przewiduje więcej niż jej koledzy z Agencji, ma też niezawodną intuicję. Czasem jednak zachowuje się jak niezrównoważona psychicznie, mówi pozornie od rzeczy i podejmuje brawurowe akcje bez zgody i wiedzy przełożonych. I choć zwykle ma rację, nie przysparza jej to sympatyków w CIA.

Carrie otrzymuje od arabskiego więźnia wiadomość że „amerykański jeniec przeszedł na stronę wroga”. Początkowo ignoruje to, gdyż żaden Amerykanin nie powrócił jeszcze z niewoli u Talibów. Jednak wkrótce dowiaduje się, że siły specjalne uwolniły sierżanta Nicolasa Brody’ego (w tej roli Damian Lewis), pojmanego przez terrorystów osiem lat wcześniej i uznanego za zmarłego. Podczas gdy wszyscy witają go jako bohatera narodowego, tylko Carrie pozostaje podejrzliwa i bacznie śledzi dziwne zachowanie sierżanta. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy między agentką a Brodym rodzi się uczucie.

W „Homelandzie” nic nie jest jednoznaczne. Przez długi czas nie wiadomo, czy podejrzenia Carrie wynikają tylko z jej manii poszukiwania wszędzie wewnętrznego wroga, czy jednak Brody rzeczywiście jest zdrajcą, planującym zamach terrorystyczny. Fabuła obfituje w niespodziewane zwroty akcji, a sytuacja i stosunek widza do bohaterów zmienia się nawet kilka razy w ciągu jednego odcinka. Nasuwa się też pytanie, kto jest gorszy – islamscy ekstremiści detonujący bomby, czy Amerykanie, którzy w imię obrony własnego kraju wysyłają drony, zabijające małe dzieci.

homeland1.jpgfot. materiały prasowe

Serial został doceniony przez krytyków, czego potwierdzeniem są liczne nagrody, jakie zdobył. W 2011 roku otrzymał Złoty Glob w kategorii najlepszy serial dramatyczny a rok później nagrodę Emmy w tej samej kategorii, oraz za najlepszy scenariusz. Nagrodzeni zostali też odtwórcy głównych ról. Oboje dostali w 2011 Złote Globy, a w 2012 Nagrody Emmy dla najlepszego aktora i aktorki w serialu dramatycznym. Claire Danes została nagrodzona także na tegorocznym rozdaniu Nagród Emmy.

Od 2 września pierwszy sezon emitowany jest na TVP1 w każdy poniedziałek o 21:50. Natomiast 29 września odbyła się w USA oficjalna premiera trzeciego sezonu (choć pierwszy odcinek był już emitowany na specjalnym przedpremierowym pokazie w Corcoran Gallery of Art w Waszyngtonie).