Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUMKULTURA

Muzyczne lato w Warszawie

Stołeczni miłośnicy koncertów tego lata powinni być zadowoleni – w mieście roi się od wydarzeń muzycznych, a wiele z nich można zobaczyć nie wydając ani grosza. Oto wakacyjny  przewodnik po niebiletowanych koncertach w Warszawie.

 

Na barce, skwerze i tarasie

Wytwórnia LADO ABC jak co roku w wakacje organizuje cykl „Lado w mieście”. Na plenerowej scenie, ulokowanej na nadwiślańskiej Barce występują przedstawiciele krajowej i zagranicznej alternatywy. Odbył się już koncert inauguracyjny, na którym zagrał Kirk i Mikrokolektyw. W najbliższym czasie zagrają Die! Die! Die! i Duży Jack, Wovoka, Der Father, Saigon i Futoma Ensemble, Mount Fuji Doomjazz Corporation, mmpsuf, Enchanted Hunters, BUM! (w składzie: Macio Moretti, Barbara Morgenstern), Eric Shoves Them In His Pockets, Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza (zagrają „Song Reader” Becka). Początek każdego z koncertów o godz. 21.00.

 

hanimal.jpgHanimal; źródło: materiały promocyjne

 

Od ponad dziesięciu lat odbywa się festiwal WUJek. W tym roku na otwartej scenie Fabryki Trzciny – Skwerze (Krakowskie Przedmieście 60a) w każdy czwartek występują artyści sceny offowej i eksperymentalnej. Jeszcze tego lata zagrają: Babadag, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, How How,  Kobiety,  Igor Spolski & The Dudes, Loa Frida  a na koniec – Płyny. Wydarzenia rozpoczynają się o 20.30.

 

Cafe Kulturalna nieustannie celebruje swoje 10. urodziny. Na tarasie przy Placu Defilad rozbrzmiewają kolejne koncerty,  na które często wstęp jest wolny. Po raz pierwszy w Warszawie zabrzmi na żywo tegoroczna płyta trójmiejskiego zespołu Trupa Tupa oraz zespół Hokei, prezentując debiutancka płytę. Plany Kulturalnej na sierpień nie są jeszcze dokładnie znane, ale z pewnością znajdzie w nich otwarty koncert, warto więc śledzić co dzieje się w klubokawiarni przy PKiN.

 

 

 

Stolica brzmi poważnie

Stolica nie pozostaje obojętna wobec miłośników muzyki poważnej. W każdy weekend o godz. 16.00 (sobota i niedziela) w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia (ul. Grochowska 272) można wysłuchać evergreenów muzyki klasycznej i współczesnych utworów tego gatunku. Do końca wakacji zabrzmią melodie m.in. Pendereckiego, Debussy’ego, Schumana,  Brahmsa. Latem orkiestra porzuci na chwilę dźwięki minionych epok na rzecz współczesnego jazzu i muzyki popularnej – w koncercie ProMODERn zabrzmią m.in. utwory Freddiego Mercury’ego i Billy’ego Joela. 31 sierpnia cykl zakończy występ Royal String Quartet.

Sinfonia Varsovia, fot.: A. Świetlik, źródło: materiały prasoweSinfonia Varsovia; źródło: materiały promocyjne

Tradycyjnie co niedzielę odbywają się koncerty Chopinowskie w Łazienkach. O 12.00 i 16.00 wybitni pianiści prezentują  utwory klasyków pod Pomnikiem Chopina, gromadząc kilkutysięczną publiczność. Koncerty potrwają do ostatniej niedzieli września, podczas najbliższych tygodni usłyszeć będzie można: Filipa Wojciechowskiego i Tomasza Pawłowskiego, Krystynę Man Li Szczepańską i Grzegorza Skrobińskiego. Harmonogram pozostałych znajduje się na stronie Łazienek Królewskich.

Ponadto raz po raz, niespodziewanie pojawiają się informacje o jednorazowych, nieodpłatnych koncertach w warszawskich klubach. W klubie Niedorzeczni 500od1500 zagrają Lilly Hates Roses i Nathalie and The oners., a w  Cudach na Kiju akustyczny koncert da Maja Kleszcz. Warto przyglądać się koncertowej mapie stolicy, bo podobnych niespodzianek tego lata zapewne jeszcze wiele.

Szczegóły dotyczące koncertów:

Lado w mieściefestiwal WUJekSinfonia Varsovia, Koncerty Chopinowskie