Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUMRecenzje

Wypędzeni 1939 na zdjęciach

Zawartość archiwów polskich i niemieckich obrazująca historię prześladowań Polaków i Żydów, stała się częścią wystawy „Wypędzeni 1939…”. Ekspozycję wraz z kronikami filmowymi i dokumentacją z tego okresu można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.

Wystawa przedstawia ok. 400 fotografii, dokumenty oraz  plakaty ilustrujące deportacje Polaków z terenów wcielonych do III Rzeszy oraz prześladowania tamtejszych Żydów. Ważnym uzupełnieniem obrazów są niemieckie kroniki filmowe z lat wojny, pokazujące migracje Niemców etnicznych ze Wschodu na teren Warthegau (Kraj Warty; region administracyjny utworzony na terytorium RP anektowanym przez III Rzeszę) oraz obrazujące nową sytuację  na ziemiach wcielonych.

 

ojahxbemateriały prasowe

 

Plansze powstały na podstawie dokumentacji zgromadzonej w archiwach polskich i niemieckich. Jej organizatorem jest Związek Miast Polskich, a autorami są dokumentalista i dziennikarz Jacek Kubiak, realizator filmów dokumentalnych Janusz Zemer oraz Małgorzata Schmidt.

Ekspozycja była pokazywana już w Łodzi, Koninie, Płocku oraz na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Do 6 listopada br. będzie można ją zobaczyć w Centrum Edukacyjnym  Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia.

 

wystawa_w_galerii_teatr.jpgmateriały prasowe

 

„Wypędzeni 1939…”

15 października- 6 listopada 2013

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki

Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 

Wstęp wolny