Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Mysie przyloty i odloty

W dawnym Urzędzie Cenzorskim przy ulicy Mysiej 3, zostanie zaprezentowana wystawa fotografii Jacoba due Sobola „Arrivals and Departures”. Wraz z tym wydarzeniem nastąpi przeniesienie Galerii Leica z CH Blue City na ul. Mysią.

© Jacob Aue Sobol _ Magnum Photos, Moscow, March 2012.jpg© Jacob Aue Sobol, Magnum Photos, Moscow, March 2012

 

Jacob due Sobol jest członkiem agencji fotograficznej „Magnum”. Urodził się w 1976 roku w Kopenhadze. Ukończył European Film College oraz został przyjęty do duńskiej Szkoły Dokumentu i Fotografii Artystycznej. W 1999 roku zamieszkał na Grenlandii w Tiniteqilaaq. Poznał tam kobietę o imieniu Sabina, rozpoczęli wspólne życie z jej rodziną, zamieszkując w jednym domu. Sobol zasymilował się z mieszkańcami, zajmując się podobnie jak oni myślistwem i rybołówstwem. Zmiana w sposobie życia zainspirowała go do zrealizowania cykli zdjęć: „Sabina”, „Tiniteqilaaq”. Inne cykle jego autorstwa to „I, Tokyo”, „The Gomez-Brito Family”.

 

© Jacob Aue Sobol _ Magnum Photos, Ulaanbaatar, March 2012.jpg© Jacob Aue Sobol, Magnum Photos, Ulaanbaatar, March 2012

 

© Jacob Aue Sobol _ Magnum Photos, Beijing, March_2012.jpg© Jacob Aue Sobol, Magnum Photos, Beijing, March 2012

 

Wystawa w Leica Gallery będzie kolejną okazją do obejrzenia zdjęć, które po raz pierwszy były prezentowane rok temu w Berlinie. „Arrivals and Departures” to zbiór powstały w czasie podróży fotografa koleją transsyberyjską przez Moskwę, Mongolię i Chiny. Krajobrazy, portrety, intymne sceny z życia poznanych osób – obserwator może być zaskoczony zestawieniem tematów zdjęć. Być może jest to zamierzony efekt, który ma uzmysłowić odbiorcy stopień zażyłości pomiędzy fotografem a jego modelami. Jest to niewątpliwie zamierzeniem Sobola, który na początku projektu informował, że chce stać się częścią odwiedzanych miejsc, a aparat ma być narzędziem w nawiązywaniu bliskich relacji.

 

 Jacob Aue Sobol, „Arrivals and Departures”

26 października-17 listopada 2013

Leica Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, II i III p.