Recenzje

"Pętle/Loops" Andrzeja Kramarza w Galerii Refleksy

Do 17 lipca w warszawskiej Galerii Refleksy można oglądać najnowszą wystawę Andrzeja Kramarza – „Pętle/Loops”.

„Pętle” to intymny autoportret autora, budowany stopniowo za pomocą obrazów będących zapisem jego życia w trzech miejscach: rodzinnej Dębicy, Krakowie oraz na Hawajach, gdzie obecnie mieszka. Są to prace wykonane w wielu technikach fotograficznych, od fotogramu po techniki szlachetne – portrety, zdjęcia miejsc, wydarzeń, przedmiotów, nawet abstrakcje. Narrację obrazową uzupełnia gdzieniegdzie dźwięk dostępny w przygotowanych słuchawkach.

Andrzej Kramarz_loops_sciana2.jpg

Wystawa ta wymyka się nieco konceptualnemu stylowi, do którego przyzwyczaił nas Andrzej Kramarz – z pozoru nieco chaotyczna, bez wyrazistego motywu przewodniego, który bez zbytniego wysiłku intelektualnego można było wyłuskać z poprzednich projektów „Dom” czy „Rzeczy”. Eksponowane prace nie mają stałego formatu ani jednolitej formy prezentacji. Niektóre są przyklejone do ściany szarą taśmą w formie stykówki. Część jest podpisana ręcznie przez autora na karteczkach przymocowanych do ściany, inne w ogóle nie mają podpisu. Te zabiegi sprawiają, że przemieszczając się między kolejnymi fragmentami ekspozycji odnosimy wrażenie odbywania spaceru w głowie autora. Andrzej Kramarz pozwala odbiorcy wkroczyć na wydeptane przez siebie ścieżki pomiędzy trzema najważniejszymi punktami na jego prywatnej mapie. Wytycza na tym szlaku przystanki w miejscach szczególnie dla niego istotnych. Ponadto, nie odgradza się od nas szybami – prace oddychają razem z nami tym samym powietrzem, można ich dotknąć. Można sobie wyobrazić, że autor gości nas we własnym domu i pokazuje swoje rodzinne albumy przy filiżance herbaty.

Andrzej Kramarz_loops_tors

Jak podkreśla Katarzyna Żebrowska, właścicielka Galerii Refleksy, w planie tej ekspozycji nie ma miejsca na przypadek. To swego rodzaju intelektualna gra z odbiorcą, który przepuszczając obrazy Kramarza przez pryzmat własnych doświadczeń, może odnaleźć w „Pętlach” coś nieuchwytnie uniwersalnego, wspólny mianownik tych, którzy cenią podróże tak samo, jak powroty do domu – bo, jak napisała Ewelina Lasota w tekście wprowadzającym do wystawy – „Pętle to nie opowieść o byciu w drodze. To opowieść o zamieszkiwaniu”.

Tę wystawę warto polecić każdemu, kto chce wybrać się na spotkanie z dobrą fotografią.

Andrzej Kramraz_loops_ocean.jpg

Andrzej Kramarz – absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii w Opawie (Czechy). Laureat wielu nagród fotograficznych. Współtwórca Fundacji Imago Mundi. W latach 2006-2008 wicedyrektor artystyczny Miesiąca Fotografii w Krakowie. Prowadzi zajęcia w Akademii Fotografii w Krakowie oraz w Hawai’i Community College. Opublikował książkę „Rzeczy” (Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie, 2009).

Galeria Refleksy

ul. Narbutta 40 lok. 21, Warszawa