Rozbudzony Witkacy w Wilanowie

Już tylko do 15 sierpnia w oranżerii pałacu w Wilanowie można podziwiać drugą wystawę z cyklu „Uśpiony kapitał”, zatytułowaną „Witkacy i inni”.

 

wit_plakat.jpgPlakat wystawy „Witkacy i inni”

 

Jest to kolekcja dzieł fotograficznych i prac plastycznych wykonanych nie tylko przez Stanisława Ignacego Witkiewicza, „demonicznego fotografa”, ale także innych polskich artystów działających na przełomie XIX i XX w. Wybór prac pochodzących ze zbiorów Stefana Okołowicza i Ewy Franczak pokazywany był również w wielu muzeach za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Francji. „Witkacy i inni” to bez wątpienia jeden z najciekawszych zbiorów prywatnych sztuki nowoczesnej.

Cykl zdjęć przedstawia szeroki zakres tematyki: od piktorialistycznych pejzaży po serie ekspresjonistycznych portretów i autoportretów samego Witkacego (m.in. słynny „Portret wielokrotny”). Prezentowane prace są dowodem na niebanalne poczucie humoru, niezwykłą wyobraźnię, a także dystans twórców do rzeczywistości.

Witkacy, jako jeden z najlepszych polskich dramaturgów i pisarzy, ekscentryk i prowokator, ukazuje odwiedzającym cząstkę swej tajemniczej twórczości. Oprócz zdjęć przedstawione są również surrealistyczne rysunki, szkice i fotograficznie udokumentowane zaginione prace. Treści, sposobu wykonania i tytułów nie mogliby powstydzić się nawet tacy twórcy jak Picasso czy Dali. Awangardowe i często humorystyczne ujęcie rzeczywistości przez Witkacego w portretach i rysunkach przeplata się z przeciwstawnym piktorialistycznym, spokojnym spojrzeniem na świat, ujawniającym się w pejzażach jego autorstwa.

Wśród autorów pozostałych zdjęć pojawiają się również m.in. Jan Bułhak, Tadeusz Langier czy Józef Głogowski. Warto też rzucić okiem na wczesne pejzaże zakopiańskie autorstwa Stanisława Bizańskiego czy Awita Szuberta. Poza perełkami początków współczesnej polskiej fotografii znajdziemy również prywatne zdjęcia należące do rodziny Witkiewiczów, fotografie anonimowych autorów i serię prac współczesnych artystów z drugiej połowy XX w.

Wystawa daje niezwykłą szansę na namacalne zbliżenie się do odmiennej niż powszechnie znanej twórczości Witkacego. Jest to uczta miła dla oka i ucha.

 

 „Witkacy i inni”, z kolekcji Stefana Okołowicza i Ewy Franczak, cykl „Uśpiony kapitał”

26.06-15.08.2011, pon-niedz., godz. 10-18

Oranżeria, Muzeum Pałac w Wilanowie, Warszawa

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Osmędeusze czyli "współczesne Dziady"
"Osmędeusze", to dramat Mirona Białoszewskiego, zrealizowany przez Teatr Pijana Sypialnia....
„Pieta” – czyli ucinanie dłoni
Koreański reżyser Kim Ki Duk po raz kolejny raczy publiczność...
Dawid Podsiadło – Dokumentalny
Za nami premiera filmu "Dawid Podsiadło - Dokumentalny". Jakie niespodzianki...
Czy pamiętasz małe, nieme kino?
3 Złote Globy, Złota Palma, 10 nominacji do Oscarów zamienionych...