FotografiaRecenzje

Jak sfotografować absolutnie wszystko aparatem cyfrowym

Książka Toma Anga pod tytułem „Jak sfotografować absolutnie wszystko aparatem cyfrowym” to krótko mówiąc poradnik w pigułce.

jak-fotografowac-absolutnie-wszystko-aparatem-cyfrowym-bprod4620303.jpgOkładka książki „Jak sfotografować absolutnie wszystko aparatem cyfrowym”

Pozycja ta podzielona jest na osiem tematycznych części takich jak: składniki fotografii, ludzie, krajobraz i przyroda, zwierzęta, architektura, wydarzenia, artystyczne środki wyrazu, inne zastosowania, które bardzo ułatwiają poruszanie się i wyszukiwanie potrzebnych czytelnikowi treści. Autor, w sposób przede wszystkim zwięzły, podaje uniwersalne rozwiązania, przyporządkowane konkretnym fotograficznym okolicznościom np. fotografowaniu dziecka, pięknego widoku, kwiatów czy ważnego wydarzenia jak ślub lub wakacyjny wyjazd. Porady są praktyczne, opatrzone zdjęciami i stanowią bazę, dzięki której odbiorca może bardziej świadomie używać swojego sprzętu (począwszy od kieszonkowego aparatu, a kończąc na lustrzance cyfrowej). To, co rzuca się w oczy już na początku, to niesamowita przejrzystość każdej z części książki polegająca na konkretnym opisie wybranego głównego zdjęcia przyporządkowanego danej tematyce w rozdziale.

Na pytanie dla kogo taki poradnik, odpowiedź jest prosta – książka jest zarówno dobrą inspiracją dla osób zaczynających swą przygodę z fotografią, jak i dla tych, którzy po dłuższym czasie wracają do tworzenia, gdyż pozwoli na usystematyzowanie zdobytej wcześniej wiedzy. Jednak nie polecam jej osobom, które mają już nieco doświadczenia i wiedzy w tym zakresie, gdyż dla nich będą to rady mało odkrywcze, a książka po chwili spocznie na domowej półce.

Poza treścią typowo edukacyjną, książka Anga to również swoisty album pełen interesujących fotografii, mogący służyć jako prezent w zasadzie na dowolną okazję.

„Jak sfotografować absolutnie wszystko aparatem cyfrowym”

Tom Ang
Wydawnictwo National Geographic