Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

W Łodzi moda na młodych

Stało się już tradycją, że podczas corocznego Fashion Weeku w Łodzi organizowana jest wystawa fotografii, złożona wyłącznie ze zdjęć, gdzie moda jest głównym tematem. Przedsięwzięcie „Young Fashion Photographers” zakłada, że są tu prezentowane prace twórców z najmłodszego pokolenia. W tym roku nie było inaczej, mieliśmy szansę obejrzeć prace dwunastu artystów. W zdjęciach widać wielki młodzieńczy zapał i duży wkład pracy własnej.

 

fashion-week-lodz-2011-1303199240.jpg


Wystawa zagościła w opuszczonych przestrzeniach łódzkiej fabryki przy ul. Tymienieckiego. W tej postindustrialnej przestrzeni, zdjęcia rozwieszone były w długich ciągach. Mieliśmy szansę zobaczyć wyselekcjonowane przez jury serie zdjęć grupy autorów, wśród których znaleźli się: Monika Jelińska, Katarzyna Czarnecka, Marcin Kosakowski, Krzysztof Ważynski, Magdalena Olek, Kamil Zacharski, Łukasz Brześkiewicz, Maciej Byczkowski, Beata Stańska, Michał Polak, Sylwia Gaczorek, Berta Cebrat.

 

Celem wystawy jest promocja młodych, zdolnych fotografików mody, a także poszukiwanie nowych trendów w fotografii mody. Jedni potrzebują rozgłosu bardzo, inni są już – mimo młodego wieku – rozpoznawalni na rynku. Przykładami fotografików, którzy dobrze odnajdują się w świecie szybko zmieniających się trendów i nowinek w warsztacie fotograficznym są Kamil Zacharski i Krzysztof Ważyński. Obaj publikują prace w polskich magazynach takich jak „Take Me”, „Exkluziw”, „Aktivist” i innych, mają też na swoim koncie publikacje zagranicą. Zacharski zaprezentował ciekawą serię zdjęć, gdzie skupił się na barwach. Projekt tej serii zdjęć zakładał, że każda z portretowanych osób wybierała swój ulubiony kolor i w jego otoczeniu była przedstawiona w kadrze. U Ważyńskiego za to na czarno-białych zdjęciach dominują proste formy.

Znaleźlili się też mniej rozpoznawalni, ale także zdolni, jak Łukasz Brześkiewicz i Maciej Byczkowski oraz Sylwia Gaczorek, których zdjęcia zapadają w pamięć. Ciekawe są także prace Michała Polaka, który na swoich zdjeciach prezentuje dopracowane portrety, w których ujawnia się jego fascynacja bezosobowością i zacieraniem płciowości.

Warto przyglądać się fotografii mody, a szczególnie tej młodych, aby lepiej zrozumieć nowe pokolenie, które musi zamanifestować swoją odmienność.