Warsztaty dziennikarskie dla licealistów "Warszawa nieodkryta"
Są jeszcze trzy wolne miejsca na warsztatach organizowanych przez fundację działającą przy Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Jesteśmy w trakcie realizacji warsztatów „Warszawa nieodkryta”, dzięki którym warszawscy licealiści poznają dziennikarski fach w praktyce, uczą się zbierania materiałów i dokumentacji oraz pisania artykułów prasowych. Pracują nad powstawaniem 12-stronicową gazety, która będzie się składać z tekstów i zdjęć, opisujących wybrane miejsca Warszawy, której charakter tworzą zgodnie warszawiacy i ludzie napływowi oraz tradycja. Podczas dwóch wycieczek plenerowych uczestnicy warsztatów odwiedzili ciekawe miejsca i poznali historie z nimi związane.
Pierwsza wyprawa zaczęła się od dobrze znanej kawiarni „Czuły Barbarzyńca”, gdzie panuje niepowtarzalną atmosfera. Następnie trasa przebiegała wzdłuż Tamki i sąsiednich ulic, aby licealiści mogli podziwiać stare kamienice i podpatrzyć, jak się one komponują z nowszym budownictwem. Po 13.00 wszyscy dotarli do Muzeum Ziemi, gdzie na schodach zachowała się prawdziwa krew powstańca warszawskiego. Wycieczkę zakończył spacer ulicą Frascati.
Druga wyprawa rozpoczęła się w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ulicy Koszykowej, w której licealiści odwiedzili salę czytelni w nowoczesnej Bibliotece, pochodzącej z 1913 roku. Podczas spaceru po MDM-ie można było dowiedzieć się o „ideologicznej” dobudowie wielkiego zespołu mieszkaniowego poprzez zasłonięcie Kościoła Zbawiciela. Licealiści skierowali się w stronę placu Unii Lubelskiej, gdzie w czasach PRL-u mieścił się Supersam, kultowy pawilon handlowy, zaś na ulicy Puławskiej odkryli miejsce, gdzie dawniej istniało kino Moskwa. Zostało one upamiętnione na słynnym zdjęciu Chrisa Niedenthala, wykonanym z ukrycia pierwszego dnia stanu wojennego w Polsce. Przedstawia transporter opancerzony SKOT, w tle widnieje afisz filmu „Czas apokalipsy” Coppoli, który wisiał na budynku kina Moskwa. Zdjęcie obiegło cały świat. Następnie wszyscy dotarli do Parku Dreszera, w którym harcerze grają w gry terenowe, oraz gdzie mieści się Kwatera Główna Harcerstwa Rzeczpospolitej. Właśnie tam tymczasowo został ukryty „Rudy” po jego odbiciu w 1943 roku.
Zapisy na warsztaty poprzez formularz na stronie Fundacji na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego lub telefonicznie pod numerami 22 55 23 924 i 502 825 492.