Gra o Niepodległość

W dzień Niepodległości Muzeum Historii Polski zaprasza na VIII edycję „Przystanku Niepodległość”. W ramach gry miejskiej „Drogi do wolności” uczestnicy sami będą mogli podejmować decyzje ważące na losach kraju. Gracze zmierzą się z zaborcami, spróbują rozpoznać znanych polityków dwudziestolecia oraz symbole narodowe, czy inwestować w projekty społeczne i gospodarcze.

noname.jpg

Przystanek Niepodległość w listopadzie przyciąga tysiące Warszawiaków. W tym roku organizatorzy przygotowali program dla dzieci i dorosłych. Starsi uczestnicy zostaną podzieleni na 15-osobowe grupy z przewodnikiem. Podróż rozpoczyna się od upadku I Rzeczypospolitej – w tych okolicznościach uczestnicy będą mieli okazję podzielić się refleksją, czego by im zabrakło, gdyby Polska straciła niepodległość. W dalszej części trasy uczestnicy zmierzą zbrojnie z zaborcami, spróbują rozpoznać polityków z czasów zaborów jak i dwudziestolecia. Pod koniec XIX w. wyczerpała się idea powstań narodowych na rzecz działalności pozytywistycznej, dlatego kolejnym zadaniem będzie wspieranie odpowiednich projektów społecznych i inwestowanie w rentowną działalność gospodarczą.

graNIepodległość.jpgfot. Muzeum Historii Polski

Warto wybrać się na Przystanek całą rodziną, ponieważ organizatorzy zapraszają, także dzieci w wieku 5 – 9 lat na drugą wersję gry. Najmłodsi dzięki otrzymanej od dziadka książce przeniosą się do dziewiętnastowiecznej Polski. Dzieci odwiedzą pracownie malarskie, koszary, poznają bohaterów i artystów z czasów walki o niepodległość.

Wszyscy uczestnicy dostaną gazetkę jednodniówkę „Jesteśmy” zawierającą trasę spaceru „Śladami wydarzeń 11 listopada”. Na mapę centrum Warszawy naniesione zostały punkty, w których rozgrywały się najważniejsze epizody sprzed 95 lat.

Gra w obu wersjach odbędzie się  w godzinach 10:00-17:00 (start do 15:00).

Czas gry: ok. 1,5 h, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Start i meta: ogródek Muzeum Historii Polski, ul. Senatorska 35, Warszawa.

WSTĘP WOLNY

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Somalijski czarnobrody
Padają strzały. Grupa mężczyzn w małej łodzi podpływa pod burtę...
Chris Niedenthal – fotograf komunizmu
Dokumentował najważniejsze wydarzenia w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w latach osiemdziesiątych...
MediaTory 2013 rozpoczęte
Blisko 15 tysięcy studentów i studentek dziennikarstwa z 19 uczelni...
„UWażajmy na słowa”

Uniwersytet Warszawski zorganizował kampanię dotyczącą przeciwdziałaniu mowy nienawiści, propagowanie dialogu...