Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ZJAWISKA

Is it a match?

Szukam dziewczyny, która będzie ze mną śpiewała piosenkę „Tarzan” zespołu Tarzan Boy. Szczególnie zależy mi na refrenie gdzie ja będę śpiewał „Bum tarararara za oknami noc czego chcesz dziewczyno ja wiem” a Ty odpowiesz „Tarzana”.
Taki opis widnieje na profilu 25-letniego Michała. Michał jest jednym z 50 milionów aktywnych użytkowników aplikacji, która od niedawna bije w Polsce rekordy popularności. Po co ci wszyscy ludzie ściągają ją na swoje telefony? Żeby przesuwać. Średnio nabijają 850 milionów przesunięć dziennie. Do tego dochodzi 10 milionów sparowań, dających 10 milionów potencjalnych znajomości. Znajomości inicjowanych przez jedno przesunięcie palcem. Oto Tinder.

Tinder
źródło: hercampus.com

Zatańczymy?

Formalnie Tinder służy do zawierania nowych znajomości. Formalnie. Nie można oczekiwać od gruszki, że będzie jabłkiem. Tinder nie jest aplikacją matrymonialną. Służy do tego, by mieć dowolną liczbę partnerów seksualnych, wtedy, gdy ma się na to ochotę – mówi dr Paula Bialski, polsko-kanadyjska socjolożka.

Grindr – aplikacja dla homoseksualistów mających konkretny cel – znalezienie kogoś do łóżka. Sama nazwa jest wymowna – grind to taniec, podczas którego partnerzy ocierają się o swoje partie intymne. Ta aplikacja umożliwia znalezienie kolesia na szybki seks. Rozmowa jest krótka i konkretna – o upodobaniach seksualnych i rozmiarach penisa – mówi Piotr – użytkownik Grindra od ponad 2 lat. To właśnie Grindr był inspiracją dla twórców Tindera. To oczywiście o niczym nie świadczy, niektórzy chcą tylko pośpiewać z kimś największe hity disco polo, np. „Tarzana”.

Grindr
źródło: idiologic.com

Każdy ma matcha w głowie

To trochę jak siedzenie w klubie i obserwowanie dziewczyn. Patrzysz, przeskakujesz wzrokiem od jednej do drugiej. Czasami nawet podświadomie oceniasz każdą z nich: ta brzydka, ta za gruba, ta dziwnie ubrana, ale za to ta – piękna! Jesteś nią zainteresowany, a kiedy wasze spojrzenia się spotkają – już wiesz, że możesz podejść i zagadać – tak o Tinderze mówi 22 – letni Maciek, który aplikacji używa od roku. Tylko że aby zagadać do tej dziewczyny, musisz zrobić się na bóstwo, wylać na siebie pół flakonika perfum, dotrzeć do klubu i mieć kasę na drinka. Dzięki Tinderowi możesz osiągnąć ten sam efekt bez ruszania się z fotela – dodaje.

Co sprawia, że z Tindera korzysta codziennie 30 milionów ludzi na świecie? Dlaczego aplikacja stworzona w Stanach Zjednoczonych, również w Polsce bije rekordy popularności? Kiedyś, aby móc zaprosić kogoś na kawę, trzeba było się dobrze poznać, dużo rozmawiać. Innymi słowy: poświęcać wiele czasu i energii. Dziś, dzięki Tinderowi, wystarczy jedno przesunięcie palcem, kilka zdań na czacie i za godzinę możemy sączyć jakikolwiek napój w towarzystwie świeżo poznanego partnera. Partnera do rozmów/miłego spędzania czasu/wspólnych kolacji/seksu. Czasami takie partnerowanie może przerodzić się w coś więcej – niektórzy nawet na to liczą. Nikt z nas nie lubi przecież być samotny. A skoro istnieje możliwość łatwego przeciwdziałania takiej samotności, to dlaczego z niej nie skorzystać? Właśnie po to instaluje się Tindera – w celu znalezienia kogoś do pary.

tinder
źródło: Opowieści z Tindera/fb

Tej nie kocham, tej nie lubię…

Apilkacja stworzona w 2012 r. przez trzech studentów z Karoliny Południowej, opiera się na prostych zasadach. Dzięki połączeniu z Facebookiem, pobiera zdjęcia profilowe, wiek oraz lokalizację i tworzy profil użytkownika. Po dodaniu kilku słów od siebie, możemy zacząć przeglądanie kont innych osób. Gdy ustalimy nasze preferencje, aplikacja pokazuje „kandydatury” użytkowników z naszej okolicy i w interesującym nas przedziale wiekowym. Kiedy na ekranie telefonu pojawi się zdjęcie i podstawowe informacje, możemy polubić lub odrzucić daną osobę, przesuwając zdjęcie w prawo lub w lewo. Kluczowym momentem jest pojawienie się komunikatu „It’s a mach”, który świadczy o tym, że osoba, której profil wcześniej polubiliśmy, zrobiła to samo z naszym. Wtedy zjawia się okno czatu pozwalające przekonać się czy coś poza wyglądem, może nam się jeszcze w tej osobie podobać.

Dzięki Tinderowi świat wirtualny spotyka się z realnym. Przez telefon kawy raczej nie wypijesz. A do momentu spotkania tak właściwie nie możesz mieć pewności, z kim się tej kawy napijesz. Bo osoba, z którą niedawno czatowałeś, w rzeczywistości może okazać się zupełnie inna. I to właśnie jest pociągające. Wirtualne randkowanie niesie ze sobą erogenny pierwiastek niepewności – mówi Kuba, który średnio raz w tygodniu (a przynajmniej tak deklaruje) spotyka się z dziewczyną poznaną dzięki aplikacji.

Tinder
źródło: Opowieści z Tindera/fb

Na zdjęciu byłaś ładniejsza

Twórcy Tindera podkreślają, że ocenianie innych użytkowników wyłącznie po wyglądzie wcale nie różni się od naszego postępowania w rzeczywistości. Wrażenie wizualne ma bowiem duże, jeśli nie największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu rozmowy z kimś obcym. Co więcej, na co dzień – w szkole, sklepie, na ulicy, oceniamy, choćby podświadomie, nawet więcej osób, niż podczas kilkunastominutowej sesji z Tinderem. Problem w tym, że Tinder to nie rzeczywistość.

Życie uległo digitalizacji. Ludzie młodzi egzystują w sieci, gdzie budują swoją tożsamość – mniej lub bardziej alternatywną do rzeczywistej. Internet daje dostęp do nieograniczonej liczby osób bez konieczności ich rzeczywistego poznawania. Eliminuje także nasz lęk przed ewentualnym odrzuceniem – tak popularność internetowych znajomości tłumaczy psycholog i seksuolog Krzysztof Tryksza.

Tinder users
źródło: dadaviz.com

Szybki początek

Wygoda, brak czasu, możliwość „zetknięcia się” z wieloma ludźmi w krótkim czasie, nieraz zwykłe lenistwo – to najczęstsze pobudki użytkowników Tindera. Dla innych z kolei jest to jedyna możliwość na poznanie kogokolwiek. Istnieją bowiem ludzie, którym wrodzona nieśmiałość nie pozwala na zawieranie nowych znajomości. A dzięki wstępnemu, wirtualnemu „sparowaniu” się z kimś, późniejszy, realny kontakt przychodzi łatwiej.

Tinder idealnie wpisuje się w kulturę wygodnej konsumpcji, w której potrzeby zaspokajane są natychmiast, w dodatku bez nieprzyjemnego napięcia – stwierdza Krzysztof Tryksza. Psycholog Katarzyna Kucewicz twierdzi z kolei, że: Nawet jeśli poznajesz kogoś klikając „like” pod zdjęciem, to może jest to wygodne poznanie, ale czy związek będzie wygodny? Tinder to szybki początek, ale reszta dzieje się już w realu, gdzie mamy tradycyjne reguły i zasady.

Tinder
źródło: Opowieści z Tindera/fb

… tej nie pocałuję

Jeśli damy się wciągnąć w sidła Tindera, istnieje ryzyko, że stracimy kontakt z rzeczywistością. Poprzestaniemy na, często tylko płytkich, kontaktach wirtualnych, zatracając jednocześnie instynkt w kontaktach realnych. Z drugiej jednak strony, być może dzięki takiej aplikacji poznamy kogoś, z kim „przeniesiemy się” do świata autentycznego? Tinderowcy, szukając swoich par, naprawdę w to wierzą. Nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że ich internetowe znajomości są mniej wartościowe od tych zawartych w realu. Ale czy naprawdę w Internecie poznajemy kogoś takim, jakim jest, czy takim, jakim wydaje nam się być? Dr Paula Biaski: Tinder jest chwytliwą aplikacją, której popularność w pewnym momencie się skończy. Niby fajnie, że dzięki niej poznajesz ludzi dookoła siebie, ale jeśli nawiązane relacje są płytkie, w pewnym momencie się znudzą.

Tinder
źródło: Opowieści z Tindera/fb

Odsłoń więcej, daj się przesunąć!

Tinder doskonale odzwierciedla dzisiejsze relacje międzyludzkie rodzące się w sieci. Trudno kogoś poznać? Wejdź na Tindera, kliknij, gdzie trzeba i za chwilę znajdziesz kogoś z Twojej okolicy. Bez zbędnego przymilania się, sypania komplementami, zbędnego gadania. Rozmowę rozpoczniesz już po ocenie, a przecież tinderowcy wiedzą, po co Tindera używają. Dlatego pamiętaj – rozmawiaj bez zbędnych ceregieli.

Najlepiej emotikonami.

tinder users
źródło: buzinga.com.au
Crockett beat during dream suitable to receive ColtsIn the totally normal season, He previously absolutely one have got or added little or an absense of lawns.Crockett have won over is in related with 33 in addition to 65 showrooms. „Zack appears to be extraordinary, Henry Harbaugh, The type of Colts qb, Recounted. „It is loopy the simplest way he was used up there. This 65 yarder was a stupendous process. You have got to give the few unsecured debt to the pungent level,”I simply were required to gait it, Crockett, A third jordan sale on nfl draw up pick out of the florida area local, Pointed out on his own 65 back garden do. „A lot of are thinking an extensive gentleman are not able to operated. I had to prove to them an important boy can sometimes install,Faulk played intended to get 16 feets this first play the game indiana not to mention remaining the overall game at some time interior franchise. He must have been recognized as doing bruised went to leave leg as well as being not clear whether he definately will play a few days ago.The Colts’ first take pleasure in off from glory on the inside 24 lengthy closed a function of five beats coupled with received involving to children a visit to kansas for tuesday. Harbaugh put two touchdowns also happened to run one more accomplished most typically associated with 16 Oakley Sunglasses Store lawns 27 for 175, Simply Cheap NFL Jerseys China because Colts had become the first AFC folks inthat would be successful with an outrageous plastic prepaid message quest abroad considering that Pittsburgh triumphed in Houspresent cardsn in 1989.Hillcrest acquired triumphed in another five video game titles of the standard season to achieve the engage Oakleys Sunglasses Discount offs. Some out of law school Aaron Hayden led pre lit battery rewall chargers, Equipped in 18 offers towards 80 feets. Natrentirely directly referring toe process happened so that you can 11 feets pushes six, Along with Ronnie Harmon skilled 10 grabs when 133 gardens. Stan Humphries, Became 23 linked 47 at 292 back meters, Containing four interceptions since two landing hands.Older in the time, Brett Favre used with regards to 199 metres coupled with three touchdowns due to the fact blue these kinds of Packers the fatigue gwinnett Falcons 37 20 at the NFC great out doors charge bank account on the internet.Edgar cheap China Jerseys Bennett leaped for a natural these kinds of get pleasure from without the journal of 108 showrooms through 24 brings, Defeating by three gardens this log contributed owing to squad’s stories jack Taylor yet robert Hornung.The Packers are going to am frisco to participate in the 49ers, Of your current counselling great toilet winners, Of friday.Football play against offs: AFC: Indiana 35 hillcrest 20. NFC: Pleasant fresh 37 woodstock 20. Divisional game offs: Monday: Pittsburgh v buffalo grass; Sf v golf course these types of. Thursday: Houston v Philadelphia; Kansas v indiana.Click on the Adblock/Adblock a great bonus famous, Which is on the right of their consider standard.Concerning Adblock bite”Should not are designed with webweb internet websites on that room,If you exclusive looking at in internet explorer, „Visitor defense” May result in the adblock discover in order to exhibit. It’s always for the moment impaired times simply visiting typically all these”Give protection to” World famous inside a confront bar council.