Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Polecamy

Do ostatniego pomidora

W Polsce po raz pierwszy rozegra się bitwa na pomidory. La Tomatina odbędzie się 22 sierpnia w Warszawie, wywodzi się z hiszpańskiego miasta Buñol. Tradycję zapoczątkowała zwykła bójka, która teraz przybiera formę zabawy. Walka trwa aż do ostatniego pomidora.

Tomatina_2006.jpgfot. Graham McLellan (licencja CC BY 2.0 na podstawie Wikimedia Commons)

 

La Tomatina będzie miała miejsce na terenie Basenów Kora przy ul. Wał Miedzeszyński 345. Rozpocznie się o 13:00 i będzie trwać aż do wyczerpania zapasów. Dla uczestników zabawy będą później udostępnione prysznice. Plan dnia nie kończy się jednak na bitwie, przewidziane są m in. Piana Party, dyskoteka i korzystanie z basenów bez ograniczeń.

Bitwa stała się hiszpańską tradycją po 1945 r. Zapoczątkowała ją bójka młodzieńców podczas miejskiej parady figur historycznych i mitologicznych. W wyniku kłótni zaczęli rzucać w siebie dojrzałymi pomidorami z pobliskiego targu, a w sytuację musiały wkroczyć siły porządkowe. Mieszkańcy postanowili jednak toczyć bitwy na pomidory w formie zabawy w kolejnych latach. Mimo początkowych sprzeciwów administracji, od 1957 r. mówi się o La Tomatinie, jako o elemencie obchodów dni miasta Buñol.

Pomidorowa bitwa przekroczyła granice naszego kraju razem z obowiązującymi regułami. Najważniejszą jest zasada, która mówi, że przed rzuceniem w kogoś warzywem, należy je wcześniej zgnieść, aby nie zrobić komuś krzywdy. Poza tym, że ubrania nie będą już nadawały się do użytku, trzeba wziąć pod uwagę wybór obuwia, które nie będzie się ślizgać. Ze względów bezpieczeństwa liczba uczestników zostanie ograniczona.

Bilety w cenie 10zł czekają w Empikach, na eBilet.pl i na Basenach Kora. Można będzie również zakupić je w dniu imprezy za kwotę 20zł. W La Tomatinie nie ma ograniczeń wiekowych.