Między obowiązkiem a pragnieniem

Pantaleon Pantoja to przysłowiowy rycerz (czy może raczej żołnierz) bez skazy. Nie zdradza żony, nie korzysta z używek, a w szkole oficerskiej osiągnął najwyższe oceny w historii tej instytucji. Zawsze wkłada duszę i serce we wszystko, czym się zajmuje. Żadnego rozkazu nie uważa za błahy i stara się wykonać go najlepiej, jak to tylko możliwe. Dlatego właśnie jemu Sztab Generalny Armii Peru powierza misję utworzenia „służby wizytantek” w Amazonii

kolumbiana1

Mimo górnolotnej nazwy jego misja polega po prostu na organizacji mobilnego domu publicznego obsługującego armię. Specyficzny klimat Amazonii prowadzi do wzrostu popędliwości wśród stacjonujących tam żołnierzy, a w efekcie znacznie większą liczbę gwałtów. To z kolei wzbudza niezadowolenie cywilnych mieszkańców tej prowincji. Należy więc zaspokoić pragnienia żołnierzy, ale w tajemnicy, gdyż państwo nie może oficjalnie tolerować prostytucji i rozpusty w wojsku.

Film „Pantaleon i wizytantki” to adaptacja książki Mario Vargasa Llosy w reżyserii Francisca Lombardii. Jest to komediodramat będący „podzwrotnikową odpowiedzią na Paragraf 22”. Film wyśmiewa m.in. urzędniczą nowomowę, która o rzeczach prostych i banalnych każe mówić w sposób bardzo uładzony i oficjalny. Już samo nazywanie prostytutek „wizytantkami”, a łóżek „stanowiskami pracy” prowadzi do wielu komicznych sytuacji. Do tego dochodzą skwapliwe dane statystyczne dotyczące np.: mocy przerobowych „wizytantek” oraz zapotrzebowania na ich „świadczenia”. Jednak przede wszystkim jest to opowieść o człowieku rozdartym pomiędzy powinnością a żądzą. Uczciwość i perfekcjonizm Pantaleona przechodzą ciężkie próby w starciu z namiętnościami, jakie nim targają i z czasem obracają się przeciwko niemu. Film zgrabnie łączy sceny komediowe z wątkami bardziej poważnymi i skłaniajacymi widza do refleksji.

 

pantaleonPantaleon i wizytantki”

Reżyseria: Francisco J. Lombardii

Produkcja: Hiszpania, Peru

Premiera światowa: 30 czerwca 2000

 

W Polsce film był emitowany podczas 12. Tygodnia Kina Hiszpańskiego (15 marca – 1 kwietnia 2012 r.)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Hiperrealizm za ścianą
Rumuńskie kino już od jakiegoś czasu święci triumfy. „Wtorek, po...
Karykaturalna wersja kobiety

Kobieta kobiecie (nie)równa. Każda praktykuje inne rytuały, inaczej upina włosy,...

W klubie Tuwima jakoś ni ma

Historia ulicy Mazowieckiej w Warszawie kryje w sobie wiele ważnych...

Powojenna Warszawa oczami amerykańskiego korespondenta nowojorskiego magazynu „LOOK” w albumie "John Vachon. Trzy razy Polska".
Dzieci wojny - z wielkimi oczami pełnymi nieufności i lęku....