Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Recenzje

Wystawa Jana Grabka

Zapraszamy na wystawę naszego redakcyjnego kolegi Jana Grabka. Polska Akcja Humanitarna inauguruje działalność swojej galerii plenerowej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Prezentowana w niej będzie fotografia dokumentalna poruszająca globalne zagadnienia i dotycząca problemów, z którymi mierzy się PAH. Pierwszą wystawą jest Ziemia Obiecana?.

 

2.jpgfot. Jan Grabek

 

Przez ostatnie miesiące autor odwiedzał polskie ośrodki dla uchodźców, żeby dokumentować codzienne życie przebywających w ośrodkach osób. W ten sposób powstał cykl Ziemia Obiecana? ukazujący realia życia uchodźców w Polsce.

 

3.jpgfot. Jan Grabek

 „Fotografie Grabka pokazują stan zawieszenia, w jakim znaleźli się mieszkańcy tych miejsc. Mamy wrażenie, że nikt nie jest tu naprawdę, gdyż oczekiwanie stało się dominującym elementem codziennej egzystencji” – piszą organizatorzy.
Autor mówi w imieniu swoich bohaterów: „Naszym życiem kierują procedury, których nie tylko nie rozumiemy, ale o których niewiele wiemy. Stają się one niespodziewaną przeszkodą na każdym naszym kroku. Decyzje administracyjne, od których – nie wiedzieć czemu – zależy nasza przyszłość, są ciągle opóźniane i często pozbawione uzasadnień.
 Żyjemy z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Bez żadnych gwarancji, że nie będą to stracone lata. Nie wiemy, czy pewnego dnia, wcześniej czy później, nie będziemy musieli powiedzieć swoim dzieciom, że wracamy do kraju…”

5A.jpgfot. Jan Grabek

Wystawa potrwa do 31 lipca. Galeria działa w Ogrodzie Saskim (róg ul. Marszałkowskiej i ul. Królewskiej) w Warszawie.
 
 Jan Grabek – rocznik 1987. Jest studentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Fotografia Prasowa oraz absolwentem Akademii Fotoreportażu. Interesuje się przede wszystkim zagadnieniami społecznymi, takimi jak problemy post-konfliktowe, migracja, praca i współczesne życie rodzinne.