Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Podróże

AHOJ EUROPO!

10 tys. kilometrów, 10 państw, 6 znajomych i podróż dookoła Europy – tak w skrócie mówią o swojej wyprawie inicjatorzy projektu Eurobus2011: Ewa, Giulia, Alicja, Hubert, Konrad i Karol. 20-letni studenci z Poznania i Warszawy, dzięki kreatywności i odrobinie wysiłku, realizują właśnie jedno ze swoich marzeń.

Bez tytułuEkipa Eurobusika
fot. z archiwum wyprawy
Entuzjastyczną szóstkę znajomych połączyła pasja do podróży. Stąd też zrodził się pomysł na Eurobusik. Zaczynali od wycieczek, kolonii, obozów, które szybko jednak przestały spełniać ich oczekiwania. Samodzielnie organizowane wypady, autostop bliższe były ich definicji podróży. W czasie tych wyjazdów pojawiła się idea podróży po Europie. Początkowo planowali odbyć ją autostopem. Wszystko zmienił przypadek. Na targach pracy zorganizowanych na poznańskiej Politechnice ich uwagę przykuło stoisko Polak Potrafi. Po krótkiej rozmowie z przedstawicielami okazało się, że serwis oferuje społecznościowy sposób finansowania projektów. Pomysłodawcy przedstawiają projekt, jego cele i w określonym czasie szukają środków i sponsorów na jego realizację. Zamiast zrzekania się praw do projektu oferują świadczenia i produkty. Obydwie strony czerpią korzyści, bez ryzyka strat. Oferta Polak Potrafi była impulsem do stworzenia projektu Eurobus2011 i szansą na urzeczywistnienie wakacyjnych planów. Udało się, bo jak mówią, jeśli ma się marzenia, trzeba je po prostu realizować.

THE EUROBUSIK MACHINE

Zaczynali od zera. Kompletowanie ekipy, szukanie sponsorów, planowanie trasy i zakup auta. No właśnie, auto, bo to ono będzie znakiem rozpoznawczym podróżującej paczki studentów. Starszy od nich, 24-letni Volkswagen T3 kupili za własne pieniądze. Sami też go odrestaurowali i pomalowali wzorując się na kultowej bajce Scooby Doo. Samochód jest również przystosowany do tego, aby w nim spać. W czasie ponad miesięcznej podróży, co sami podkreślają, pewnie nie raz do tego posłuży. Zero hoteli. Zabierają namioty, liczą na couchsurfing i spanie pod gołym niebem.

WYMARZONA TRASA

Plan zakłada, że podróż potrwa 40 dni. Wyruszają z Polski, a trasa ma objąć takie państwa jak: Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania,mapka.jpgfot. z archiwum wyprawy Włochy. Poza stolicami największych europejskich państw chcieliby jednak zobaczyć nowe miejsca, klimatyczne i urokliwe wioski, miasteczka. W czasie podróży chcą poznać nowych ludzi, obce kultury i przede wszystkim przeżyć niezapomnianą przygodę. Trasa nie jest więc dokładnie ustalona. Jak podkreślają – wszystko wyjdzie w drodze. Planują jednak uczestniczyć w Dniach Młodzieży w Hiszpanii. Na dłużej zatrzymają się również w Amsterdamie, gdzie spotkają głównego sponsora wyprawy.

Ta podróż dla ekipy Eurobusika mogłaby wyglądać inaczej, gdyby nie wsparcie finansowe. Kiedy projekt trafił do sieci, cieszył się raczej zainteresowaniem znajomych, rodziny. Dopiero promocja w internecie i lokalnych mediach, profil na Facebooku, zaowocowały. Nie da się ukryć, że dopisało im również szczęście. Główny sponsor wyprawy, czyli firma Time4Work, zainteresowała się projektem i zgłosiła do nich sama. To dało pewność, że podróż w całości zostanie sfinansowana.

PODRÓŻUJ Z NIMI

Pozytywnie nastawieni i przygotowani, zapewne są już w drodze. O szczegółach ich wyprawy można dowiedzieć się ze strony www.eurobusik.pl oraz z profilu na Facebooku. Ponadto co 3-4 dni będą umieszczać na Facebooku wideo-relację i zdjęcia z podróży. Cały czas liczą też na wsparcie finansowe oraz podpowiedzi „co warto zobaczyć”. A nam nie pozostaje nic innego, jak życzyć im szerokiej drogi.

 

Chcesz wiedzieć więcej:

www.eurobusik.pl

www.facebook.com/eurobusik

www.polakpotrafi.pl