Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Fotoprezentacje: Łuczak/Dąbrowski

Kalendarzowa wiosna już zdecydowanie minęła, ale po co nam ona, kiedy już 28 lipca czeka nas konfrontacja z „Wiosną” w wydaniu Łuczak/Dąbrowski.

 

ld.jpgfot. Michał Łuczak


Wystawa ta jest piątą edycją Fotoprezentacji, które bazują na relacji mistrz-uczeń. W tym roku Michał Łuczak i Michał Dąbrowski postanowili pokazać czarno-białe portrety młodych ludzi z dwóch różnych punktów widzenia, skupiając się na pięknie iświeżości jaką reprezentuje młodość. Pomiędzy obrazami współczesnej młodzieży złapać oddech pozwalają fotografie kwiatów. Jednak tytułowa Wiosna i zdjęcia kwiatów są jedynie zwodzeniem odbiorcy. Głównym założeniem była chęć pokazania młodych ludzi naszych czasów. Jak mówi Michał Dąbrowski (występujący w tym projekcie w roli ucznia):

 

„Szukaliśmy nieoczywistego tytułu, z jednej strony chcieliśmy nawiązać do młodości, która jest głównym tematem projektu, a z drugiej trochę zmylić odbiorcę, także poprzez umieszczenie kwiatu na plakacie.”

 

Dużo emocji wzbudzać może sposób wykonania zdjęć. Aparat wielkoformatowy to dosyć archaiczne, a na pewno skomplikowane narzędzie, jednak w oddaniu szczegółów portretowanej postaci niezastąpione. Cytując dalej Michała Dąbrowskiego:

 

„Celowo wybraliśmy dość trudny sprzęt, żeby udowodnić że robiąc tylko kilka zdjęć jednej osobie, nie retuszując ich później w programie graficznym, można pokazać kogoś ciekawie ze względu na to kim jest i jak wygląda naturalnie.”

 

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko czekać z niecierpliwością zarówno na otwarcie wystawy, jak i na kolejne ciekawe projekty „Animatorni”.

 

Michał Łuczak / Michał Dąbrowski Wiosna
Wernisaż: 28 lipca 2011 godz. 19:00
Finisaż: 15 września 2011 godz. 19:00
Galeria Nizio
ul. Inżynierska 3/4
Warszawa