Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURATeatr

Lipiec z Teatrem Dramatycznym

Tegoroczny Letni Przegląd Teatru Dramatycznego to 50 spektakli na czterech teatralnych scenach. Już 4 lipca otworzy go premiera dramatu Sofoklesa „Król Edyp”. Sztuka została oparta na nowym przekładzie Antoniego Libery, a jej realizacji podjął się czeski reżyser Jakub Kroft.

 „Król Edyp” wraca po raz trzeci na afisz Teatru Dramatycznego. Po Ludwiku Rene i Gustawie Holoubku jego reżyserii podjął się Czech Jakub Kroft. Najdoskonalszy kryminał wszechczasów, jak określane jest arcydzieło napisane przez Sofoklesa w V w. p.n.e., to historia człowieka, nad którym ciąży klątwa: zabicia własnego ojca, poślubienia matki i spłodzenia z nią potomstwa. Lajos, ojciec Edypa świadomy przeznaczenia syna postanowił go zgładzić. Okaleczone dziecko rozkazał porzucić w górach na pewną śmierć. Służący jednak wbrew nakazowi przekazał go pasterzom, którzy zanieśli niemowlę do bezdzietnego króla Koryntu Polibosa. Jak pisze o antycznym dramacie krytyk Jan Kott jest „to sztuka o okrucieństwie przypadku, przed którym nie mogą zabezpieczyć ani najlepsze dary natury i umysłu, ani najostrożniejsze przewidywania”.

krol_edyp_plakat.jpg

Podczas Letniego Przeglądu poza spektaklem „Król Edyp” na czterech scenach Teatru Dramatycznego (Scenie im. Holoubka, Małej Scenie, Scenie na Woli i Scenie Przodownik) zostanie zaprezentowanych widzom 50 przedstawień. W repertuarze znalazły się m.in. dwie tegoroczne premiery Teatru Dramatycznego. Komediodramat Antoniego Czechowa „Trzy siostry”, który został wyreżyserowany przez Małgorzatę Bogajewską oraz „Noc żywych żydów”, zrealizowany przez Marka Kalite, na podstawie głośnej powieści Igora Ostachowicza nominowanej w 2013 roku do Literackiej Nagrody Nike.

Pełny repertuar oraz bilety na Letni Przegląd Teatru Dramatycznego dostępne są na stronie: teatrdramatyczny.pl