Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Amnesty International przeciw torturom

„Justin Bieber jest przyszłością rocka”. Takie niedorzeczne zdanie Iggy Pop mógłby wypowiedzieć jedynie po poddaniu go torturom. Amnesty International, angażując w swoją nową kampanię najbardziej znanych ludzi świata, stawia na prosty przekaz: tortury są bez sensu.

 

W najnowszej kampanii Amnesty International wzięli udział: ikona rocka Iggy Pop, duchowy przywódca Tybetu Dalajlama i projektant mody Karl Lagerfeld. Grafiki przedstawiające ich poobijane twarze zostały opatrzone cytatami, które nie pasują do znanego wizerunku tych osób – Iggy Pop mówi, że „Justin Bieber jest przyszłością rocka”, a Dalajlama, że „mężczyzna, który w wieku pięćdziesięciu lat nie ma rolexa, przegrał swe życie”. Pod zdjeciami zamieszczono apel „Torturuj człowieka a powie ci cokolwiek. Oprócz bycia niehumanitarnymi, tortury nie przynoszą żadnych efektów. Zakończmy je.”. Raport Roczny Amnesty International 2013 informuje, że w 112 krajach świata praktykuje się tortury i znęcanie się.

Amnesty International to organizacja broniąca praw człowieka na świecie. Sprzeciwia się aresztowaniom z powodów politycznych, torturom, znęcaniu i karze śmierci. Znana jest z odbywających się co roku maratonów pisania listów do rządów państw łamiących prawa człowieka.