Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURAMuzyka

Krótki przewodnik po letnich festiwalach

Wianki z kolorowych kwiatów na głowie, ubłocone kalosze, sztormiaki powciskane w plecaki i podniszczone opaski na rękach – lato nieodłącznie kojarzy się miłosnikom muzyki alternatywnej z radosnym pasmem festiwali.

Za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się ten największy, ale w tym roku to nie tylko Open’er mieni się najwyraźniej na mapie muzycznych wydarzeń w Polsce. Warto czasami zejść z głównego szlaku wiodącego na Babie Doły i dać porwać się muzyce na mniej znanych koncertach.

 

 

logo-halfway-2015-male_promo_s.jpg


Halfway Festival – 26-28 czerwca  Białystok

Po ubiegłorocznych problemach i groźbie zamknięcia festiwalu, Halfway powraca w pełnym blasku, ściągając do Białegostoku nazwiska mniej znane, ale z pewnością przyciągające uwagę różnorodnością. Halfway wyróżnia się kameralnym klimatem i atmosferą –  tylko tutaj można swobodnie porozmawiać z artystami po koncertach, zaprosić ich na piknikowy koc przed amfiteatrem i zatańczyć razem na scenie. 

Wystąpią między innymi: Nathalie and the Loners, Moddi, Jóga, She Keeps Bees, William Fitzsimmons, Sister Wood, OLY, Sharon van Etten, The Antlers

Kogo szczególnie warto zobaczyć? Sharon van Etten – po raz pierwszy w naszym kraju na własnym, pełnowymiarowym koncercie.  | The Antlers – alternatywna gwiazda z dorobkiem pięciu świetnie przyjętych płyt (w tym kultowe Hospice z 2009) na wyciągnięcie ręki. 

 

 

audioriver_2015_-_visual.png

Audioriver – 24-26 lipca – Płock

W lipcu płocka plaża staje się najlepszym parkietem do intensywnej zabawy.  Na trzy noce miasto i nadwiślańskie tereny zamieniają się w jedną wielką imprezę: głośną, radosną i nie do zapomnienia.

Wystąpią między innymi: Róisín Murphy, Gramatik, Hercules & Love Affair, Joy Orbison, Underworld, Damian Lazarus & The Ancient Moons, Tale Of Us, John Talabot, Simian Mobile Disco (dj set)

Kogo szczególnie warto zobaczyć? Róisín Murphy – koncert królowej muzyki elektronicznej to pozycja obowiązkowa. | Hercules & Love Affair – muzyka lat 80 w eklektycznym, nieco queerowym wydaniu.

4223560be27f4ea996223716d7c7e762.jpg.280x280_q85_box-0,0,400,400_crop_detail.jpg

Tauron Nowa Muzyka – 20-23 sierpnia – Katowice

Śląsk festiwalami coraz silniejszy, a najmocniejszą stroną Nowej Muzyki jest różnorodność. Od elektroniki, przez pop, aż po jazz i mieszanki innych gatunków. A wszystko to w niepowtarzalnym, industrialnym klimacie terenu Kopalni Węgla Kamiennego.

Wystąpią między innymi:  Autechre, Apparat, Tyler the Creator, Jamie Woon, Kiasmos, Rhye, Kate Tempest, Dopplereffekt, The Juan Maclean

Kogo warto zobaczyć? Rhye –  subtelna, zmysłowa elektronika, minimalizm stylu i barokowość treści. | Apparat – ostatnio częściej dzieli się muzyką jako połowa duetu Moderat, warto więc usłyszeć solowe dokonania Ringa.

 

 

 

ru-0-r-650,0-n-hu2097834eOte_krakow_live_festival.jpg

Live Festival – 20-22 sierpnia – Kraków

Live Festival powraca po rocznej przerwie z brzmieniami coraz bardziej odpływającymi od hip-hopu i popowego mainstreamu. Po pierwszej prezentacji lineupu wielu mówi o festiwalu jako o mniejszym, południowym Open’erze, jednak nie jest to zarzut.  Dobra, żywiołowa muzyka powraca do Krakowa w dobrym stylu.

Wystąpią między innymi: Foals, Future Islands, Kamp!, Kendrick Lamar, Low Roar, MØ, The Maccabees, TV on the Radio, Wild Beasts

Kogo szczególnie warto zobaczyć? Foals – niedługo wydają swoją czwartą płytę, której przebłyski powinny pojawić się w zasie sierpniowego koncertu. | Low Roar – zespół, który najlepiej pokazuje muzyczną zmianę Live Festivalu; subtelne songwriterstwo na wysokim poziomie.

 

 

63b76d1b25c0424795d90bc7b93a14a5.png.280x280_q85_box-0,0,400,400_crop_detail.png

Soundrive Festival – 3-5 września – Gdańsk

Wrzesień może być już deszczowy i przypominać o egzaminach poprawkowych, ale warto wyrwać się chociaż na trzy dni nad morze. Soundrive stawia na młode, często niszowe, alternatywne zespoły. Warto się im przyjrzeć i przysłuchać, bo do Gdańska zawitają prawdziwe perełki, także z naszego kraju.

Wystąpią między innymi: Bad Breeding, Drenge, East India Youth, Glass Animals, Małe Miasta, We Draw A, 30daysofline, Baasch, Call The Sun, Jóga, Pola Rise, The Wytches

Kogo szczególnie warto zobaczyć? Glass Animals – autorzy wydanej w ubiegłym roku płyty Zaba z pewnością porwą nas prosto do egzotycznej dżungli. | Pola Rise – Polka, stawiająca pierwsze kroki w muzycznym świecie, ale już zachwycająca.