Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Młodzi artyści w natarciu

Łukasz Jastrubczak został laureatem VI edycji Spojrzeń 2013, konkursu skierowanego do młodych polskich artystów. Pracę tegorocznych finalistów można oglądać do 17 listopada 2013 roku w Galerii Zachęta.

ftpDSC_6232.JPGmateriały prasowe

Jury, w składzie którego znaleźli się m.in. Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Fabio Cavallucci, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, ogłosiło na uroczystej gali w Zachęcie, że tegorocznym laureatem Spojrzeń jest Łukasz Jastrubczak. Poza prestiżowym wyróżnieniem, artysta otrzymał czek opiewający na kwotę 15 tysięcy euro. Drugie miejsce oraz nagrodę w postaci trzymiesięcznego studyjnego wyjazdu do Villi Romana we Florencji przyznano Karolinie Breguła.

Łukasz Jastrubczak (ur. 1984 r.), absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, razem z Krzysztofem Kaczmarkiem współtworzy grupę artystyczną Kszysztofjastrubczakłukaszkaczmarek, której praca skupiona jest wokół filmu wideo, performence’u oraz działań rzeźbiarskich. Prezentowany podczas Spojrzeń film „Perspektywa porażki”, został nakręcony w renesansowej Florencji. Zarejestrowane na taśmie śledztwo dowodzi, że sztuka jest tak mocna, jak wspomnienie, które po sobie pozostawia.

ftp1DSC_4799.JPGmateriały prasowe

Spojrzenia to odbywający się co dwa lata konkurs mający na celu promocję polskiej sztuki współczesnej. Do grona finalistów zostają zakwalifikowani twórcy, których prace zaistniały na scenie artystycznej pomiędzy kolejnymi edycjami wydarzenia organizowanego przez Deutsche Bank Polska i Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki.

Wśród tegorocznych finalistów poza Łukaszem Jastrubczakiem i Karoliną Bryguła znaleźli się: Tymek Borowski, Piotr Bosacki oraz Agnieszka Polska. Pracę całej piątki dostępne są dla zwiedzających do 17 listopada 2013 roku w Galerii Zachęta. Więcej informacji na: spojrzenia.zacheta.art.pl