Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

książka

Recenzja książki Chavez: Historia jednej prezydentury

Dyktator! Krzyczeli jedni, Ojciec Narodu odpowiadali inni. Dawno żaden przywódca nie budził wśród nich takich emocji. Niektórzy byli gotowi oddać za niego życie, jeszcze inni pozbawić go władzy i zamknąć w więzieniu. Jaki był naprawdę Hugo Chavez i jego Wenezuela?

 

„CHAVEZ” to książka – reportaż w której irlandzki dziennikarz Rory Carroll opisuje swój prawie dwuletni pobyt w Wenezueli pod rządami prezydenta Chaveza. Autor podróżując po kraju, rozmawiając z przeciwnikami i zwolennikami prezydenta, odwołując się także do historii kraju kreśli czytelnikowi złożony obraz wenezuelskiego społeczeństwa odsłaniając przy tym tajniku rządów „el comendante”.

 

800px-HugoChavez1820Chavez świętuje zwycięstwo w wyborach/fot.wikipedia

 

Carroll pisząc swoją książkę starał się najlepiej, jak się da pokazać nastroje społeczne objawiające się w Wenezueli w latach rządów Chaveza. Nawet te bardzo skrajne. Stąd podróżując po kraju wraz z autorem czytelnik ma okazje poznać wenezuelskiego plantatora obawiającego się dyktatorskich, jego zdaniem, rządów prezydenta i tego że w ramach socjalistycznej polityki przywódcy straci większość swojej ziemi i dochodu. W innym miejscu natomiast czytelnik poznaje prawie 70-letnią zwolenniczkę prezydenta, która całymi dniami jeździ po stolicy kraju na motocyklu żeby zakłócać wiece opozycji. Dla niej Chavez i jego rządy są całym życiem. Dla plantatora i połowy społeczeństwa przekleństwem.

 

W trakcie swojej podróży po Wenezueli, Carroll nie rozmawiał tylko z mieszkańcami kraju, nie mającymi bezpośredniego dostępu do Chaveza i nie mającymi wpływu na politykę. Udało mu się także porozmawiać z ludźmi, którzy kiedyś byli w najbliższym kręgu prezydenta w jego pałacu Miraflores. Dzięki ich wypowiedziom czytelnik ma okazję poznać sposób rządzenia krajem i osobowość budzącego skrajne emocje prezydenta.

Okazuję się być on osoba impulsywną, skoro do zmian nastroju, która preferuje raczej jednoosobowy tryb rządzenia bez ograniczonej liczby kadencji. Ministrowie żyją w ciągłym strachu przed odwołaniem, uwikłani w pałacowe walki o władze. Najmniejsza plotka o nielojalności doprowadzić może do utraty łask Chaveza i skazanie na polityczny niebyt. To samo dzieje się z opozycją, którą wszelkimi środkami prezydent stara się zmarginalizować i ograniczyć jej możliwości oddziaływania na społeczeństwo, choćby w telewizji.

 

Artículos_comerciales_sobre_Hugo_Chávez.jpgStoisko z pamiątkami dla fanów prezydenta/fot. wikipedia

Książka – reportaż Roriego Carrolla „CHAVEZ” to fascynujące studium władzy, która doprowadziła do ogromnych podziałów społecznych. Dzięki dziesiątkom zamieszczonych w książce rozmów z samymi Wenezuelczykami Carroll kreśli pełne kompendium wiedzy o Wenezueli lat Chaveza. Książka jest także wyjątkową okazją do zajrzenia za zamknięte dla „śmiertelników” drzwi pałacu w Miraflores i poznaniu prywatnej twarzy zmarłego prezydenta Hugo Chaveza.

 

Carroll_Chavez_500px.jpg„CHAVEZ – Prawdziwa hisotria kontrowersyjnego przywdócy Wenezueli”

Rory Carroll

Wydawnictwo Znak 2013

Liczba stron: 358