Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

książka

O Grochowie ze Stasiukiem

W sobotę 12 maja w Księgarni Instytutu Reportażu ,,Wrzenie Świata” odbędzie się spotkanie z Andrzejem Stasiukiem. Pisarz zaliczany do grona jednego z najważniejszych polskich twórców średniego pokolenia, opowie o swojej nowej książce – ,,Grochów”

 

Grochów to miejsce szczególne w biografii autora. Właśnie stąd wzięły początek pierwsze inspiracje dla dalszej twórczości. Dlatego też cztery opowiadania, które składają się na tę niewielką książkę, pełne są wspomnień i powrotów do przeszłości. Motywem spajającym całość jest przede wszystkim śmierć, widziana na wiele sposobów – śmierć babki, ukochanego zwierzęcia i dwójki przyjaciół. „Przychodziło Ci w ogóle na myśl, że umrzesz?” – pyta swojego czytelnika Stasiuk.

 

grochow-b-iext7084831.jpgOkładka książki ,,Grochów” Andrzeja Stasiuka

 

Książka otrzymała już tegoroczną nagrodę TVP Kultura, czyli Gwarancję Kultury w dziedzinie literatury. Spotkanie z pisarzem będzie okazją do wspólnej rozmowy nie tylko o samej publikacji, ale też o tym, co w życiu każdego z nas nieuchronne, o przemijaniu i śmierci.

 

Stasiuk zadebiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań Mury Hebronu” – brutalnym i do głębi naturalistycznym zbiorem poetyckich zapisków więziennych. Niedługo potem pojawiły się Opowieści galicyjskie” (1994), na podstawie których powstał film Wino truskawkowe”. Twórczość pisarza uhonorowana została wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz Bursztynowym Motylem”, kilkakrotnie był on także nominowany do nagrody Nike, którą otrzymał raz – w 2005 roku – za Jadąc do Babadag”.

 

12 maja (sobota), godz. 19.00
Księgarnia Instytutu Reportażu
Wrzenie świata”
ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa