Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

FotografiaKULTURA

Fotografie arystokracji

Do 30 marca Dom Spotkań z Historią będzie kufrem z pamiątkami rodziny Czartoryskich. Wystawę przygotowała wnuczka Adama i Jadwigi Czartoryskich – Barbara Caillot-Dubus z pomocą historyka Marcina Brzezińskiego. Obok starych fotografii z przełomu XIX i XX wieku pojawi się m.in czarno-biały film zmontowany z kronik rodzinnych.

 

Zbiór fotografii rodziny Czartoryskich obejmuje portety bliższej i dalszej rodziny, które dokumentują życie codzienne z końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Obok zdjęć rodzinnych, bardziej osobistych, pojawiają się również fotoreportaże np. pożaru czy wypadku drogowego.

2piknik.jpg

 

Najwięcej zdjęć wykonała sama Jadwiga Czartoryska, która nie rozstawała się z aparatem, jak wspomina jej wnuczka Barabra Caillot-Dubus. – Robiła świetne reporterskie, artystyczne zdjęcia i miała ich w swoich zbiorach naprawdę dużo – mówi Caillot-Dubus. – Ja też robię zdjęcia, tę pasję pewnie odziedziczyłam po niej. Kiedy po jej śmierci zaczęłam przeglądać rodzinne albumy, zachwycił mnie poziom artystyczny fotografii. Wiedziałam, że coś z tym trzeba zrobić.

Pod koniec ubiegłego roku ukazała się książka „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia”, przy której razem z Caillot-Dubus współpracował historyk Marcin Brzeziński. Do fotografii świata przedwojennej arystokracji, ciężkich lat wojennych i powojennych lat PRL-owskich wnuczka dołączyła komentarze dziadków, a także przeniosła książkę na wystawę.

Jadiwga i Adam Czartoryscy należeli do ostatniego pokolenia urodzonego i wychowanego w realiach ziemiańskiego świata, z całą jego specyfiką i obyczajowością. Nie zajmowali stanowisk publicznych i nie uczestniczyli w życiu politycznym jednak pozostawili po sobie ważny dokument swoich czasów.

Na wystawie oprócz fotografii zostanie zaprezentowany film zmontowany z kronik rodzinnych, m.in. ze ślubu dziadków Caillot-Dubus. – Pokażemy też niedawno odnaleziony film, który na ślubie moich rodziców w Warszawie w 1967 roku nakręciły służby bezpieczeństwa – dodaje Barbara Caillot-Dubus.

 

2014_01_28_wystawa_czartoryscyPhoto Classeur Adam i Jadwigi Czartoryskich

8 lutego – 30 marca 2014 roku

Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20, Warszawa