Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Trzynaste Nowe Horyzonty

Największe wydarzenie filmowe w Polsce odbędzie się w drugiej połowie lipca we Wrocławiu. Roman Gutek i spółka wyselekcjonowali około 340 niezwykłych filmów – autorskich, niekonwencjonalnych, artystycznych, nieobecnych w obiegu, które będzie można zobaczyć na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty.

Najważniejszą sekcją festiwalu tradycyjnie pozostanie Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, w którym zaprezentowane zostaną niekonwencjonalne, poszukujące nowych form wyrazu obrazy nadesłane przez twórców z całego świata. Będą rywalizować o przyznawane przez Jury Grand Prix, a także Nagrodę Publiczności i prestiżową nagrodę FIPRESCI. Wiadomo już, że w konkursie znalazły się nagrodzony w Locarno i Turynie „Lewiathan”, surrealistyczny przebój z Rotterdamu „Fat Shaker” oraz oniryczny „Noche”.

noche

 

W sekcji Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce pokazane zostaną pełnometrażowe kreacyjne dokumenty (czyli jak stwierdził Roman Gutek, wszystko tylko nie „gadające głowy”). W programie znalazły się między innymi „Helio Oiticica”, zrealizowany techniką found footage portret jednego z najważniejszych brazylijskich artystów XX wieku oraz „Elektro Moskva”, błyskotliwie przedstawiona historia muzyki elektronicznej w ZSRR.

Pozostałe dwa konkursy skupiają się na krótkich metrażach. Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Europejskich Filmów Krótkich podobnie jak konkurs główny, zaprezentują obrazy wykraczające poza granice konwencjonalnego kina.

Wśród innych sekcji 13. edycji festiwalu znalazły się także Neobarok francuski, Nowe Kino Rosji, Szwajcarskie Dokumenty Muzyczne oraz tradycyjne Panorama (przegląd dzieł uznanych i nowych mistrzów oraz filmów nagradzanych na światowych festiwalach), Nowe Horyzonty Języka Filmowego (w tym roku uwaga zostanie skupiona na niezwykłym przedstawieniu postaci) i Nocne Szaleństwo (najbardziej wytrwali widzowie zapoznają się z przedstawicielami nurtu cyberpunk).

cyberpunk.jpg

 

Bohaterami tegorocznych Retrospektyw będą Walerian Borowczyk, zapomniany polski wizjoner filmowy oraz wspólnie Hans-Jurgen Syberberg i Ryszard Wagner. Syberberg to kontrowersyjny, odrzucony przez niemiecką publiczność twórca, który zasłynął ponad siedmiogodzinną produkcją „Hitler. Film z Niemiec”. W programie znajdzie się także wybór oper filmowych i filmów muzycznych związanych z 200. rocznicą śmierci Ryszarda Wagnera, którego twórczość znacząco wpłynęła na dzieła Syberberga.

Festiwal zaprezentuje specjalne pokazy filmu „Shirley – wizje rzeczywistości” Gustava Deutscha, który ożywia na ekranie 13 obrazów amerykańskiego malarza Edwarda Hoopera. Ważnym wydarzeniem będzie również polska premiera głośnego dokumentu „The Story of Film – Odyseja filmowa”, 15-godzinnego dzieła stanowiącego subiektywną, wielowymiarową wizję historii kinematografii według znanego krytyka filmowego Marka Cousinsa, który swoją obecnością zaszczyci tegoroczne Nowe Horyzonty. Na wrocławskim rynku odbędą się tradycyjne pokazy plenerowe, w tym cyfrowo zrekonstruowanego „Pana Tadeusza” z 1928 roku. Wśród wydarzeń muzycznych towarzyszących festiwalowi wyróżnia się pierwszy w Polsce koncert Mike’a Pattona i jego zespołu Tomahawk.

zosia.jpg

13. MFF Nowe Horyzonty powstał dzięki wieloletniej współpracy z T-Mobile, a także z pomocą Miasta Wrocław oraz Goethe Institut. 28 czerwca 2013 roku zostanie zaprezentowany pełny program festiwalu. Festiwal odbędzie się 18-28 lipca br., we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty (dawnym kinie Helios).

plakat.jpg