Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Polscy fotografowie podbijają Amerykę

Kolejne, dobre wieści z tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Picture of the Year. Doceniono już Agnieszkę Rayss  i Tomasza Gudzowatego. Do zwycięzców dołączyli kolejni Polacy – Rafał Milach, Kacper Kowalski i Piotr Małecki.


69. edycja amerykańskiego konkursu Picture Of the Year przynosi Polakom kolejne laury. Pierwsza nagroda w kategorii Best Photography Book powędrowała do Rafała Milacha (Sputnik Photos). Doceniono jego książkę – album „7 pokoi”, przedstawiającą historię sześciu młodych Rosjan, którzy urodzili się jeszcze w ZSRR, a w dorosłość wkraczali po transformacji. 

Praca nad projektem zajęła Milachowi prawie 6 lat. Zwykłe życie zwykłych ludzi przedstawił w niewymuszony sposób, pokazując rzeczywistość taką, jaką jest. Bohaterowie, mieszkający w przeróżnych zakątkach byłego Związku Radzieckiego, pozwalają na wkroczenie w swój prywatny, intymny świat. Jednym z nich jest m.in. Wasia spod Jekaterynburga, który za dnia jest opiekuńczym tatą dla swojej córeczki, a wieczorem zarabia na życie jako drag queen. 

Wystawę „7 pokoi” można od niedawna oglądać w Zachęcie. 1 marca o godz.18 zaplanowano specjalne spotkanie z  autorem, który będzie opowiadał o swojej pracy nad książką.

 

fot. Rafał Milachfot. Rafał Milach, z „7 Rooms”

 

Trzecią nagrodę w kategorii Nauka/Natura zgarnął Kacper Kowalski za serię zdjęć pt. „Toksyczne piękno”. Opowiada nią o wpływie ludzkiej cywilizacji na środowisko. Krajobrazy z lotu ptaka przedstawiają m.in. warszawski Żerań. Kowalski zajmuje się bardzo specyficznym rodzajem fotografii – fotografią lotniczą do czego używa paralotni! Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych, otrzymał m.in. nagrodę na World Press Photo w 2009 r. Jego zdjęcia to głównie krajobrazy dokumentujące Polskę z lotu ptaka – polskie plaże, kaszubskie lasy czy efekty powodzi pokazane z zupełnie nowej perspektywy.

 

Piotr Małecki, członek Napo Images, otrzymał wyróżnienie wraz z Kristiną Budelis i Jeffem Rhode’em za wspólny projekt „A Thousand Mile” w kategorii Feature Multimedia Story. To opowieść o chłopcu, który nagle przestał chodzić jeszcze przed swoimi pierwszymi urodzinami. „A Thousand Mile” to wzruszająca historia o sile i wierze oraz determinacji rodziny w czynieniu życia małego Philly’ego lepszym. Fotograf z Napo zdobył także drugą nagrodę w kategorii: Multimedia Portfolio of the Year.

 

7 Rooms - Rafał Milach„7 Rooms”, Rafał Milach