Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

książka

Dziesięciu wspaniałych – nominowani do nagrody Kapuścińskiego

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ufundowana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy i przyznawana jest za reportaż literacki. Ma ona na na celu wyróżnienie znakomitych pod względem literackim książek gatunku non-fiction. Dodatkowo, nagroda ta upamiętnia znanego polskiego reportażystę, Ryszarda Kapuścińskiego.

Tegoroczne jury postanowiło wyróżnić siedmiu polskich reportażystów. Różnorodność tematyczna wśród tekstów siedmiorga autorów, mających szansę na główną nagrodę, jest ogromna. Magdalena Grzebałkowska została nominowana za reportaż o rodzinie Beksińskich, Iza Michalewicz – za książkę o zmaganiach współczesnych Polaków. Piotr Nesterowicz został doceniony za tekst o tym, w jaki sposób mistyczne doświadczenie wpłynęło na życie pewnej nastolatki. Michał Olszewski w 22 reportażach mierzy się z tematem śmierci, natomiast Paweł Smoleński oddaje głos stronom nierozwiązanego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Witold Szabłowski opowiada o tym, jak transformacja wpłynęła na społeczeństwa różnych państw, tymczasem Ewa Winnicka przywołuje historie Polaków żyjących w Anglii.

 

10425362_941219535911830_6210063180413007783_n.jpg

Oczywiście warto również zwrócić uwagę na trzy zagraniczne utwory nominowane do Nagrody. Swietłana Aleksijewicz przybliża nam sylwetkę człowieka radzieckiego, czyli homo sovieticus. Goran Rosenberg podejmuje próbę zrozumienia ocalonych z Zagłady – w tym przypadku są nimi jego rodzice.
Drauzio Varella opisuje życie i mechanizmy, które rządzą największym więzieniem w Ameryce Południowej. Non-fiction w Polsce ma się dobrze i zyskuje coraz większe rzesze czytelników. Świat współczesnego polskiego reportażu kręci się obecnie przede wszystkim wokół dobrze znanego już czytelnikom Wydawnictwa Czarne oraz Instytutu Reportażu. Ważnym wydarzeniem związanym z non-fiction było wydanie Antologii Polskiego Reportażu XX wieku. Nie powinno nas zatem dziwić zainteresowanie, jakie wzbudza Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz coraz większa liczba docenianych polskich reportażystów.

Finałowa piątka zostanie wyłoniona już w kwietniu, jednak laureata Nagrody poznamy dopiero 15 maja. Oczekiwanie na werdykt jury warto uatrakcyjnić sobie, zapoznając się z dziełami tegorocznych nominowanych.

 

Pełna lista nominowanych książek:

  1. Swietłana ALEKSIJEWICZ, Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka, wyd. Czarne;

  2. Magdalena GRZEBAŁKOWSKA, Beksińscy. Portret podwójny, wyd. Znak;

  3. Iza MICHALEWICZ, Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei, wyd. Zwierciadło;

  4. Piotr NESTEROWICZ, Cudowna, wyd. Dowody na Istnienie;

  5. Michał OLSZEWSKI, Najlepsze buty na świecie, wyd. Czarne;

  6. Göran ROSENBERG, Krótki przystanek w drodze z Auschwitz, wyd. Czarne;

  7. Paweł SMOLEŃSKI, Oczy zasypane piaskiem. Notatki z Palestyny, wyd. Czarne;

  8. Witold SZABŁOWSKI, Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji, wyd. Agora;

  9. Drauzio VARELLA, Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii (Estaçao Carandiru), wyd. Czarne

  10. Ewa WINNICKA, Angole, wyd. Czarne.