Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Filmowy kwiecień

Wszyscy miłośnicy filmu powinni zarezerwować sobie czas od 10 do 19 kwietnia. W tych dniach w Kinie Praha i niedawno otwartym Kinie Apolonia odbędzie się Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW. Wyświetlone zostaną najlepsze produkcje ubiegłego roku.

plemie.jpg„Plemię”, reż. Myrosław Słaboszpyc’kyj

To już 21. edycja tego wydarzenia. Jak co roku, będzie to znakomita okazja do zobaczenia najlepszych filmów nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach. Ponadto organizatorzy zapewniają, że część z nich zostanie wyświetlona w Polsce przedpremierowo. Imprezę zainauguruje film pt. Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu w reżyserii Roya Anderssona, zwycięzcy Złotego Lwa w kategorii Najlepszy film 2014. Zakończy zaś Alberto Rodriguez produkcją Stare grzechy mają długie cienie.  

Ekranizacje podzielono według poszczególnych kategorii m. in.: Zwycięzcy międzynarodowych festiwali, Polskie kino na świecie, Faworycie publiczności, Docenione przez krytyków.  

Twórcy WIOSNY FILMÓW po raz pierwszy przygotowali przegląd kinematografii węgierskiej. Inicjatorzy tego projektu chcą zwrócić uwagę widzów na produkcje pochodzące z tego kraju. W ostatnich latach filmy węgierskie są coraz bardziej doceniane przez krytyków, mają świetne recenzje i zyskują duże uznanie w międzynarodowych konkursach.

Podczas trwania festiwalu będą organizowane spotkania autorskie z gwiazdami polskiego kina. Dodatkowo uruchomiona zostanie Strefa Scenarzysty, czyli warsztaty dla zainteresowanych scenopisarstwem. Ich celem jest promowanie wiedzy na temat sztuki pisania scenariuszy filmowych i zgłębianie tajemnic zawodu scenarzysty pod okiem profesjonalistów. Zajęcia te będą miały charakter wykładowo-warsztatowy. Część z nich poprowadzi Olivia Hetreed- autorka scenariusza Dziewczyny z perłą i Wichrowych wzgórz, będąca także prezeską Gildii Scenarzystów w Wielkiej Brytanii. Zgłoszenia należy nadsyłać do 9 kwietnia na adres: filmoteka@pisf.pl.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej: www.wiosnafilmów.pl oraz na facebook.com/strefa scenarzysty.

 

0421130