Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Festiwal filmów dokumentalnych Planete Doc Film Festival

Na tegorocznej edycji festiwalu będzie można zobaczyć obrazy wyprodukowane w 2012 roku, pokazywane już m.in. na Berlinale, Sundance czy Locarno. O główną nagrodę „Millenium” będzie walczyć 18 tytułów, w tym m.in. „Pussy Riot. Modlitwa punka” Lernera i Pozdorowkina, „Kocham radio” Philiberta czy „Ogród mojego ojca” Liechtiego.

 

showtn „Metro myśli” remiks – pokaz z muzyką na żywo


Obok zagranicznych obrazów pojawią się także polskie produkcje. Wśród nich m.in. „Sztuka znikania” Konopki, „Mundial. Gra o wszystko” Bielawskiego czy „Kisieland” Radziszewskiego.

Przewidziane są także retrospektywy filmowe. Zaprezentowane zostaną dzieła Petera Mettlera (filmowca – reżysera m.in. „Persepolis” i „Hazard, Bogowie i LSD”; artysty audiowizualnego i fotografa), Siergieja Łoźnicy (ukraińskiego dokumentalisty, twórcy „Szczęście ty moje”, „Blokady”) oraz Heidi Ewing i Jennifer Grady (reżyserek nominowanego do Oscara „Obozu Jezusa”).

Oprócz tego, organizatorzy zapraszają na filmy w ramach sekcji tematycznych. Dokumenty kulinarne będzie można zobaczyć w ramach przeglądu „Jedz lokalnie, myśl globalnie”. Z kolei sekcja „Miasto jest nasze” skoncentrowana będzie na obrazach o szeroko pojętej tematyce miejskiej. W ramach „Obliczy fotografii” będzie można zobaczyć tytuły traktujące o fotografach i ich twórczości. Nagrodę Green Cross Warsaw Award, która zostanie przyznana w tym roku po raz pierwszy, zdobędzie natomiast najlepszy film ekologiczny z sekcji „Klimat na zmiany”.

Na festiwalu nie zabraknie także różnych wydarzeń towarzyszących. Koncerty zagrają m.in. Efterklang, Fred Frith czy Sofa Surfers. Dostępna będzie także wystawa Sharon Lockhart, prezentująca serie fotograficzne oraz wielkoformatowe instalacje. Ponadto, gości festiwalu czekają liczne spotkania z twórcami filmowymi, warsztaty i wykłady na temat historii polskiego kina dokumentalnego.

showtn (1)Wszystko to będzie się odbywać między 10 a 19 maja w Kinotece i Kinie Iluzjon (projekcje, warsztaty i wykłady), Cafe Kulturalna (koncerty) oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (wystawa prac Sharon Lockhart). 

Festiwal odbędzie się także we Wrocławiu. Ponadto, cztery wybrane filmy Planete Doc Film Festival zostaną pokazane widzom w 20 innych miastach Polski.

Więcej informacji o festiwalu na: www.planetedocff.pl