Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Czarny ląd pod tęczową flagą

Zaraz po świętach wielkanocnych w kilku polskich miastach zacznie się AfryKamera. Dziewiąta edycja festiwalu filmów afrykańskich ma w sposób szczególny poruszać tematykę LGBT. Warszawska część imprezy odbędzie się w dniach 23 – 27 kwietnia. Na pokazy filmów zaprasza Kino Luna.

half-of-a-yellow-sun-002.jpg„Połówka żółtego słońca”, reż. Biyi Bandele

Organizatorzy festiwalu, fundacja FilmGramm, postanowili naświetlić sytuację środowisk LGBT na Czarnym Lądzie, gdzie w większości państw stosunki homoseksualne są nielegalne. W tym celu powstał blok Tęczowa Afryka, w którym znajdą się dokumenty poruszające tę tematykę. Zobaczymy więc takie obrazy jak „Królowe nocy w świecie gangów” opowiadający o przygotowaniach do konkursu Miss Gej Wschodniego Kapsztadu czy „Bóg Kocha Ugandę” o religijnych i politycznych przyczynach dyskryminacji w Afryce.

W ramach sekcji „Nowe Kino Nigeryjskie” prezentowany będzie wybór produkcji tamtejszego, niezwykle prężnie działającego, przemysłu filmowego, nazywanego często Nollywood. Wśród nich znajdzie się film kończący festiwal – „Połówka żółtego słońca”, debiut pisarza Biyi Bandele na dużym ekranie. Opowieść o losach dwóch sióstr na tle wojny domowej została bardzo dobrze przyjęta na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Na pokazie tej najdroższej produkcji w historii Nollywood będzie obecny reżyser.

Dla miłośników filmów dokumentalnych przygotowano „Legowisko diabła”, w reżyserii Riaana Hendricksa, o wojnach gangów w RPA. Spośród krótkich metrażów na uwagę zasługują między innymi „Afrykańskie metropolis” czy „Afryka w polskim obiektywie”.

Tegoroczna AfryKamera rozpocznie się oficjalną polską premierą filmu „Mandela: długa droga do wolności” w reżyserii Justina Chadwicka. Pokaz będzie poprzedzony degustacją południowoafrykańskich win. Jak co roku publiczność będzie głosowała na najlepszy film festiwalu. Zwycięska produkcja otrzyma nagrodę ZEBRA 2014. Swój typ wybierze także jury, które przyzna zwycięzcy GAZELĘ 2014.

Obok pokazów filmowych przygotowano wydarzenia towarzyszące związane z bogatą kulturą Nigerii. Wśród nich znajdą się m.in. warsztaty kuchni nigeryjskiej, tańca, robienia zabawek afrykańskich, kurs miejscowej odmiany angielskiego oraz wieczór nigeryjskich opowieści. Niektóre z tych atrakcji będą dostępne bezpłatnie.Pełną rozpiskę pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących można znaleźć pod adresem internetowym: www.afrykamera.pl/program/harmonogram.

Cena biletu ulgowego na pojedynczy pokaz filmowy wynosi 8 zł, biletu normalnego – 13 zł lub 10 zł w przedsprzedaży do 22 kwietnia. Za wstęp na otwarcie festiwalu trzeba będzie zapłacić 17 zł, natomiast za karnet na wszystkie projekcje – 100 złotych.