Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

AfryKamera: Pocztówka z Afryki

Nic lepiej nie wpływa na odbiór filmu jak inne zmysły i bodźce, zwłaszcza zapach i smak. W Cafe Baobab, przy afrykańskich aromatach, równolegle do pokazów w Kinotece mają miejsce pozostałe imprezy w ramach AfryKamery.

Tym razem był to pokaz krótkometrażowych produkcji – „Pocztówki z Afryki Wschodniej”. Zaprezentowano sześć filmów, część dokumentów, część fabularnych. Wszystkie krótkie metraże (z wyjątkiem „Lezare”) zostały wyprodukowane w ramach projektu rozwoju przemysłu filmowego w tym regionie Afryki (Maisha Film Lab).

Filmy są różne. Dwa dokumenty („Komputer” i „Na wyciągnięcie ręki”) pokazują życie dwóch osób, zdecydowanie wyróżniających się na tle swojej społeczności. Komputer to młody chłopak, cierpiący na otyłość, ale jednocześnie uznawany za geniusza. Chłopak praktycznie nie chodził do szkoły, a mimo to wszyscy podziwiają jego zdolności liczenia. „Na wyciągnięcie ręki” opowiada historię karłowatej kobiety, która podbija rynek muzyczny Ugandy. Wbrew wszelkim przeciwnościom Sarah jest silną i pewną siebie kobietą. Chwali się tym, że kupuje drogie ubrania szyte w Nowym Jorku, a jej własna siostra uważa ją wzór do naśladowania.

 

59_238_zebu_i_fotoryba.jpgkadr z filmu „Zebu i fotoryba”

Posilając się napojem z hibiskusa albo kawą z bananem można z wielką zachłannością oglądać zabawne, choć niepozbawione uroku krótkie metraże fabularne. „Zebu i fotoryba” to świetna opowieść o chłopcu, który ma dość wiecznego łowienia ryb z ojcem. Historia z morałem, ale i niosąca nadzieję, że nie ma rzeczy niemożliwych i nawet chłopiec z małej wioski może stać się rasowym biznesmenem.

„Lezare” to często nagradzany etiopski film o bezdomnym chłopcu i jego postawie wobec ochrony przyrody. Pięknie zrobiony, operujący wszystkimi barwami Etiopii wywołuje zachwyt, ale i gorzką refleksję. Nie wszystko jest bowiem tak proste, jak można by sądzić, a rzeczywistość i tak rządzi się własnymi prawami. To ważny film dla Europejczyków, którzy nie potrafią spojrzeć na Afrykę inaczej niż ze swojej własnej perspektywy.

 

LEZARE Film still 1.jpgkadr z filmu „Lezare”

Wszystkie filmy projektu Maisha Film Lab można oglądać na ich stronie internetowej: http://www.maishafilmlab.org/films/

Cafe Baobab, ul. Francuska 31

Komputer” (Computer), reż. Peggy Mbiyu, Uganda 2009
Na wyciągnięcie ręki” (Within Reach), reż. Sally Mbuthia, Uganda 2009
Dawa”, reż. Mark Kaigwa, Kenia 2009
Nieokrzesany chłopak” (Rough Boy), reż. Fred Kigozi, Uganda 2010
Zebu i fotoryba” (Zebu and the Photofish), reż. Zipporah Nyarori, Kenia 2010
Lezare”, reż. Zelale Woldemariam, Etiopia 2010