Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Architektura przestrzennego bezładu

„Zawód: Architekt”, wystawa poświęcona pracy architektów startuje już w najbliższą niedzielę. Ekspozycja będzie towarzyszyła festiwalowi „Warszawa w budowie” organizowanemu przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

524557d9da7b2.jpg

Wystawa „Zawód: Architekt”, zaaranżowana przez pracownię 137 kilo poświęcona jest codziennej pracy architektów. Organizatorzy podjęli się przedstawienia skomplikowanych warunków, w których podejmowane są decyzje co do kształtu i funkcji miejskich zabudowań. Jednocześnie zadają pytanie o wzajemny stosunek architektów i państwa, a co za tym idzie strategii polityki przestrzennej.

Ekspozycja składa się z części historycznej, poświęconej głośnej wystawie architektonicznej „Warszawa wczoraj, dziś, jutro”. Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak w okresie międzywojennym myślano o urbanistyce. Do zobaczenia będzie m.in. makieta dzielnicy Piłsudskiego, która została stworzona na przedwojenną wystawę. Druga część ekspozycji poświęcona jest profesji współczesnych architektów. Będzie można przyjrzeć się ich pracy z wielu perspektyw, począwszy od warsztatowej, przez teoretyczną, skończywszy na odpowiedzialności społecznej.

Niedzielny wernisaż jest również inauguracją piątej edycji festiwalu „Warszawa w budowie” organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bohaterami tegorocznej odsłony są właśnie architekci. Na odbywających się prawie codziennie wykładach, warsztatach, pokazach będzie poruszana rola społeczna, w jaką się wcielają oraz ich wpływ na wygląd i funkcjonowanie współczesnego miasta. Festiwal, tak jak i wystawa potrwa do 8 grudnia.

Swoją siedzibę na potrzeby ekspozycji udostępniło Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. Gmach instytucji mieści się w jedenastu kamienicach tworzących pierzeję Rynku Starego Miasta. Otwarcie wystawy „Zawód: Architekt” nastąpi 13 października 2013 roku o godz. 19.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://artmuseum.pl/pl/wystawy/zawod-architekt