Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Z lotu ptaka inaczej

Tylko do 2 lutego można oglądać wystawę Kacpra Kowalskiego „Efekty Uboczne” w Leica Gallery. W najbliższą sobotę, o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z autorem poświęcone pracy nad zdjęciami i wydanym właśnie albumem. Zdjęcia Kacpra Kowalskiego to ujęcia zrobione z lotu ptaka tworzące abstrakcyjne obrazy. Są to fotografie zarówno natury, jak i człowieka, wszystko utrzymane w lekko odrealnionej formie.

 

fot. Kacper Kowalskimateriały prasowe

Kacper Kowalski to z zawodu architekt, obecnie pilot i fotograf. Tworzy fotografie odbiegające od wyobrażeń na temat zdjęć z perspektywy lotu ptaka. Swoje zdjęcia robi latając na paralotni lub wiatrakowcu, przez co znajduje się na niedużej wysokości. Jego zdjęcia nie odwzorowują rzeczywistości, są czymś ponad to. Są obrazami niedosłownymi, duże znaczenie odgrywają barwa i kształt. Zdjęcia Kowalskiego są bardzo malarskie, kompozycja i kolorystyka dają wręcz wykreowane obrazy, są one bardzo czyste i poukładane, nic nie jest przypadkowe. Jak sam mówi: „Najbardziej interesują mnie punkty styku cywilizacji z naturą. To tam dzieją się ciekawe rzeczy: zaburzenie harmonii, powstawanie nowych form.” Fotograf chce przedstawić relacje pomiędzy człowiekiem a naturą, ich konieczne współistnienie i dysonans między nimi.

Wernisażowi wystawy towarzyszyła premiera albumu, który można zakupić w galerii. Na wystawie poza zdjęciami znanymi i nagradzanymi (Kacper Kowalski jest zdobywcą nagród m.in. w konkursie World Press Photo, Grand Press Photo, International Photography Award) można zobaczyć premierowe fotografie. Ogromne powiększenia dają możliwość dojrzenia najmniejszych detali i spojrzenie na wszystko jako całość.

Kacper Kowalski „Efekty uboczne”
Kuratorka wystawy: Agnieszka Jacobson-Cielecka
Leica Gallery Warszawa, ul Mysia 3, III piętro