Ekspozycja okiem profesjonalisty

Ekspozycję tworzą: przysłona, czas oraz czułość ISO. Ustawienie odpowiednich parametrów dla tych trzech elementów może wydać się zadaniem banalnie prostym. Jednakże w praktyce jest ono bardzo skomplikowane, o czym dobrze wiedzą profesjonaliści, a zapaleni amatorzy mogą się przekonać. Michael Freeman, profesjonalny fotograf i jeden z najpoczytniejszych autorów książek poświęconych fotografii, w sposób przystępny i wyczerpujący przedstawia zarówno tradycyjne techniki ekspozycyjne, jak i nowe, do których należy HDR.

 

michaelfreeman.jpgOkładka książki „Idealna ekspozycja w fotografii cyfrowej” Michaela Freemana.

 

Pierwszy rozdział zawiera streszczenie kolejnych, w których omawia szczegółowo aspekty ekspozycji, oraz uproszczony schemat decyzyjny. Obrazuje on proces fotografowania, który czytelnik kolejno zgłębia w dalszych partiach książki. Coraz większe możliwości udoskonalenia ekspozycji, możliwe za sprawą postępujących technik cyfrowych, czynią temat książki bogatym, a znajomość tych technik koniecznym do opanowania. Doskonalenie ekspozycji dotyczy trzech obszarów, które jednocześnie stanowią punkt wyjścia autora, dzieląc książkę na trzy części; są to: zagadnienia techniczne, gust i obróbka. Pierwsza część zawiera wskazówki dotyczące m.in. działania matrycy aparatu, kwestii rozpiętości tonalnej oraz pomiaru światła. Druga dotyczy stylu. Autor uwzględnia w niej dwanaście rodzajów sytuacji ekspozycyjnych. W trzeciej, ostatniej i najkrótszej, opierając się na przykładach opisuje część technik przetwarzania obrazów w oparciu o różne programy graficzne, takie jak Photoshop, Lightzone czy Lightroom. Dodatkowo książkę wypełniają liczne fotografie, których część dzięki udostępnionemu linkowi (podany pod artykułem), można obejrzeć także w internecie, gdzie zyskują na jakości poprzez wyższą rozpiętość tonalną, naturalnie redukowaną przez druk.

Na idealną kompozycję składają się zaledwie ułamek sekundy, czułość  ISO i przysłona. Jednak, aby wykonać dobre zdjęcie, a na takim nam przecież zależy, trzeba nie tyle zdawać sobie z tego sprawę, ale wiedzieć, jak je dobrać, by nasze oczekiwania urzeczywistniły się w formie satysfakcjonujących efektów. Bywają chwile, kiedy szybko trzeba podjąć decyzje dotyczące parametrów. Wtedy nie mamy czasu na manipulowanie guzikami i naciskanie przycisków w ciemno. Musimy świadomie operować światłem, a świadomość tę posiądziemy w przyjemny sposób dzięki tej lekturze.

 

Strona internetowa ze zdjęciami zawartymi w książce: www.web-linked.com/mfexus .

 

„Idealna ekspozycja w fotografii cyfrowej”

Wydawnictwo National Geographic

Stron: 192

Znamy laureatów Nagrody Nobla z dziedziny biologii

W poniedziałek 7 października ogłoszono przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie...

Ranking 10 blogów o tematyce modowej

Nie żałuję, że tak rzadko przeglądam blogi. Nadmiar treści, a...

Rekrutacja

Redakcja „PDF” poszukuje ambitnych autorów! Jeśli piszesz bądź fotografujesz i...

To jest droga bez odwrotu
"Społeczne rytuały przejścia" to projekt zakładający dokumentację wydarzeń, które dotyczą...